USD
4,7915
EURO
5,6134
ALTIN
189,9569

METİN DİKENER YAZIYOR:FENERBAHÇE BEŞİKTAŞ’I OYNATMAMAK DÜŞÜNCESİNDEYDİ!

Fenerbahçe-Beşiktaş maçı oynandı. Bir çok olayların yaşandığı bu önemli maçı Fenerbahçe attığı 2 penaltı golüyle 2-1 kazandı. Fenerbahçe’nin maçı kazanması ligten kopmama anlamı taşıyordu. Fenerbahçe için bu galibiyet tabi ki büyük başarı zira Fenerbahçe sahaya Beşiktaş’tan çekinerek çıktı. Nedeni mi? Alınacak bir mağlubiyet Teknik Direktör Aykut Kocaman’ı yerinden, Fenerbahçe’yi de şampiyonluk yolundan koparacaktı. Şimdi Beşiktaş’a […]

METİN DİKENER YAZIYOR:FENERBAHÇE BEŞİKTAŞ’I OYNATMAMAK DÜŞÜNCESİNDEYDİ!

Fenerbahçe-Beşiktaş maçı oynandı. Bir çok olayların yaşandığı bu önemli maçı Fenerbahçe attığı 2 penaltı golüyle 2-1 kazandı. Fenerbahçe’nin maçı kazanması ligten kopmama anlamı taşıyordu. Fenerbahçe için bu galibiyet tabi ki büyük başarı zira Fenerbahçe sahaya Beşiktaş’tan çekinerek çıktı. Nedeni mi? Alınacak bir mağlubiyet Teknik Direktör Aykut Kocaman’ı yerinden, Fenerbahçe’yi de şampiyonluk yolundan koparacaktı. Şimdi Beşiktaş’a da maçtan sonra ne duygular yaşadığı sorulmalı? Beşiktaş, maçın hakemi Ali Palabıyık’ın maçı iyi yönetmediğini, attıkları nizami bir gollerinin iptal edildiğini, net bir penaltılarının verilmediğini, Teknik Direktörleri Şenol Güneş’in haksız yere tribünlere gönderildiğini söylüyor. Maçın güzel bir değerlendirmesini yapalım. Maçın hakemi Ali Palabıyık mı? Yoksa Beşiktaş mı? Kim haklı olduğunu görelim.

Maça başlarken Fenerbahçe’nin oyun düşüncesi tamamen Beşiktaş’ı oynatmamaktı. Fenerbahçe, orta sahada çok adamla oynayarak, pres yaparak Beşiktaş’a rahat oynayacak, pas yapacak alan bırakmadı. Beşiktaş düşündüğü ve istediği futbolu oynayamayınca, çok top kaybı olunca da futbolcular da gölge gibi adam markajında kalınca sinirlenmeye başladı. Zaten Fenerbahçe’nin düşünüp de istediği buydu. Fenerbahçe daha olumlu futbol oynuyordu. Beşiktaşlı Medel’in ceza sahası içerisinde Janssen’e yaptığı hareket net penaltı idi. Giuliano penaltıyı gole çevirdi. 1-0. Bir ikili mücadelede Quaresma’nın Valbuena’a attığı gereksiz kasti tekme hiç tereddütsüz direkt kırmızı kartlıktı. Oysa maçın hakemi Ali Palabıyık sarı kartını çıkardı. Hemen akabinde Quaresma, Mehmet Ekici’nin ayağına kasti olarak tabanla basınca ikinci sarı karttan oyundan atıldı. Beşiktaş’ı sahada 10 kişi bıraktı. Kardeşim geçen hafta yazmadık mı? Şu Quaresma tamam klas futbolcu ama birazda akıl hastası. Bir defa futbolda klas futbolcular rakipleri ile uğraşmaz, rakiplerine tekme atmaz, hücumda gereksiz yere faul yapmaz. Bakın, ben Brezilyalı Pele’yi, Portekizli Eisebio’u , Hollandalı Cruyff ve aynı kalitede buna benzer dünya çapında futbolcuları seyrettim. Bu tip futbolcuları durdurmak çok zor, rakipleri adam adama oynuyor, kasti fauller yapıyor. Fakat bu klas futbolcuların aynı faulleri rakiplerine yaptığını hiç görmedim. Neyse biz maça devam edelim.

Beşiktaş’lı Cenk topla gole gidiyordu, Fenerbahçeli Neto faul yaparak pozisyonu durdurdu. Maçın hakemi Onu son adamdan kırmızı kartla oyundan attı. Her iki takım şimdi sahada 10 kişi kaldı.

İkinci devrenin ortaları topla buluşan Negredo nefis vurdu, bu beşiktaş’ın beraberlik golüydü. Fakat bu gol yan hakemin kaldırdığı bayrak ile ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. Bu aslında çok güzel ve nizami bir goldü. Burada maçın hakemi Ali Palabıyık’ın değil, yan hakeminin hatası büyüktü. Daha sonra Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş de tribünlere gönderildi. Peki neden gönderildi? Şenol Güneş gibi iyi bir eğitimci, başarılı bir Teknik Direktör orta sahada gerçekleşen bir faul olayına bu kadar sert tepki gösterir mi? Hakemlere hakaret edici sözler söyler mi? Hakem Ali Palabıyık’ın verdiği bu karar çok doğruydu ama bu davranış da Şenol hocaya hiç yakışmadı. Karambolde Hasan Ali Cenk’in ayağına bastı, Cenk de kendini yere attı. Bu hareket ani geliştiği için hakem pozisyonu net göremedi ve de penaltıyı vermedi. Bir kontra atakta Atiba, ceza sahası içinde topa elle müdahale edince Fenerbahçe Janssen’in ayağından penaltı golü ile farkı ikiye çıkardı. Atiba da ikinci sarı karttan oyundan atıldı.  Beşiktaş’ın son dakikalarda attığı gol maçın skorunu değiştirmeyince, haftanın en önemli maçını Fenerbahçe kazandı ve şampiyonluk yarışına ismini yazdırdı, Aykut Kocaman da taraftarlarından güven oyu aldı.

Galatasaray, zorlu deplasmanda Bursaspor’u, oyunun son bölümlerinde attığı gollerle 2-1 mağlup edince zirvede, şimdilik yalnız kalmanın mutluluğunu yaşadı.

YORUMLAR


    0 YORUM

Google Analytics Alternative