USD
5,3343
EURO
6,0986
ALTIN
209,5152

HÜKÜMETTEN BALIKESİR BELEDİYE BAŞKANINA İLK CEVAP

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı.Bekir Bozdağ kamu görevlilerinin yurt dışına çıkarken “çıkmalarına sakınca yoktur” belgesinin aranma zorunluluğunun 15 Kasım’dan sonra kaldırılacağını söyledi. Bozdağ, Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un istifasıyla ilgili soruya da cevap verdi.   İşte Bozdağ’ın açıklamalardan satır başları: 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından bir takım tedbirler […]

HÜKÜMETTEN BALIKESİR BELEDİYE BAŞKANINA İLK CEVAP

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı.Bekir Bozdağ kamu görevlilerinin yurt dışına çıkarken “çıkmalarına sakınca yoktur” belgesinin aranma zorunluluğunun 15 Kasım’dan sonra kaldırılacağını söyledi. Bozdağ, Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un istifasıyla ilgili soruya da cevap verdi.

 

İşte Bozdağ’ın açıklamalardan satır başları:

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından bir takım tedbirler alınmıştı. Bilindiği gibi bu tedbirlerden birisi kamu görevlilerinin yurt dışına çıkarken, çıkmalarına sakınca yoktur diye bir belge aranıyordu.

Ayrıca yakınları ad böyle bir uygulamaya muhatap oluyordu. Bunun yanında KKTC Ukrayna ve Gürcistan’a gitmek isteyen vatandaşlar kimlikleriyle gidiyorlar.

Kamu görevlisiyle bu belge isteniyordu. Bu bir takım zorluklara da yol açıyordu. Ancak o şartlarda bu tedbirin alınması gerekiyordu. Bu tedbire 15 Kasım’dan itibaren artık ihtiyaç kalmamıştır.

Artık kamu görevlileri, izin aldıkları takdirde yurt dışı seyahati yapabileceklerdir. Başka bir sorgulama da yapılmayacaktır. Zira, adli olarak yurt dışına çıkma yasağı konulanlar dışında vatandaşlarımız rahatlıkla yurt dışına çıkabileceklerdir.

BARZANİ, GÖREVİNE DEVAM ETMEYECEĞİNİ, GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASINI KABUL ETMEDİĞİNİ AÇIKLADI. NE DİYORSUNUZ?

Kuzey Irak bölgesel yönetiminin aldığı referandum kararı gayri meşru bir karardı. Bütün ikazlara rağmen geri dönmedi. Bu karar bölgeyi daha büyük sıkıntılara sokacak bir karardı. İstikrarsızlığı artıracak, bölgede beklenmedik yangınlara yol açabilecek bir karardı. Türkiye haklı uyarılarını yaptı ve muhataplarıyla çok net bir şekilde görüşerek kararlarını ifade etti. Ancak referandum yapıldı.

Ortaya çıkan sonuçlar gösteriyor ki, bu büyük bir yanlıştı. Yanlış hesap, Ankara’dan Bağdat’tan Tahran’dan döndü. Barzani belki büyük hesaplar yaptı, Dimyat’a pirince gideceğini hesap ederken eldeki bulgurdan oldu. Barzani yaptığı hatalarla yüzleşmesi şarttır. Sadece referandumu dondurdum demesi bu meseleyi çözmez.

Barzani’nin 1 Kasım’dan geçerli olarak Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi başkanlığı yetkilerini kullanmayacak olması elbette bölgede yeni bir dönemi başlatacaktır. Barzani parti başkanlığından ayrılmıyor. Bundan sonra yönetimin başına kim gelecek, parti başkanı kim olacak? Bunlar bizim karar vereceğimiz konular değildir. Barzani ortaya çıkan fotoğraf karşısında önce referandumu dondurmak sonra da yetkilerini devrettiğini açıklamak zorunda kalacaktır. Daha fazla zorluk yaşadığını biz elbette biliyoruz. Türkiye olarak diyoruz ki, taraflar sorunu çözüme kavuşturmalı ve iki taraf bu anayasanın koyduğu ilkelere göre bir çözüm bulmalıdır.

BÜLENT TEZCAN, BUGÜN CUMHURBAŞKANI’NA YÖNELİK ELEŞTİRİLERDE BULUNDU. BUNUN HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın, Cumhurbaşkanımız hakkında söylediği sözleri kabul etmek mümkün değildir. Bu büyük bir edepsizliktir, ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir, seviyesizliktir. CHP, geleneğinde halkın seçtiklerine karşı büyük bir tahammülsüzlük, büyük bir düşmanlık hissi var. rahmetli Adnan Menderes’e diktatör dediler, idamı bir kısmı alenen bir kısmı sessizce alkışladılar. Halkın adamı Özal’a da saldırdılar, itibarsızlaştırmak için aynı şeyleri yaptılar. Şimdi de Türkiye Cumhuriyeti halkının doğrudan doğruya seçtiği Recep Tayyip Erdoğan Beye aynı şekilde saldırmaktadırlar.

Türkiye’de tek faşist parti CHP’dir. Partinin geçmişine baktığınızda geçmişi bunun tanığıdır. Faşist partilerle ilişkilerine baktığınızda da ortadadır. Nazi Almanya’sıyla, Nazi partisiyle, Mussoli’nin İtalya’sıyla yakın ilişkilerde olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta 1940’lı yıllarda nasyonal sosyalist partinin marşı CHP’nin yemekhanesinde müzik olarak yemek vaktinde çalarmış. Onlar da bu marşı dinleye dinleye yemek yerlermiş.

Bunu şiddetle kınadığımızı buradan bir kez daha ifade etmek isterim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin faşist bir devlet olmadığın, Türkiye’de de faşist ve diktatörün bulunmadığının en büyük ispatı, sayın Tezcan gibi birisinin çıkıp bu edepsizliği yapmaya cüret etmesi ve yapmasıdır. Türkiye’de bir diktatör olsa idi, Bülent Tezcan göğsünü gere gere efelenip böyle bir cümle sarf edemezdi. Bu bile Türkiye’de faşizmin, diktatörlüğün olmadığının en büyük ispatıdır. Kendi yaptığı terbiyesizlik kendisini tekzip etmektedir. Esasında bu bir akıl ve ruh sağlığı sorunu olan insanların yapabileceği bir iştir. Edep büyük bir taç, onu taşıyanı yükseltir. Cumhurbaşkanı hakkında herkesin bir edep ölçüsü içinde konuşması, eleştiriyi bu çerçevede yapması asgari bir adabın, edebin gereğidir. Ama maalesef biz bunu burada göremiyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendi, bütün siyasi hayatı demokrasimizi kurumsallaştırma, geliştirme, insan hakları konusunda Türkiye’nin standartlarını yükseltmek için büyük mücadeleler verdi, bedeller ödedi.

AHMET EDİP UĞUR’UN İSTİFA EDERKEN SÖYLEDİĞİ ‘TEHDİT EDİLDİM’ İDDİASI

Ahmet Edip Uğur da açıklama yaptı. Hem AK Parti’den hem görevinden istifa etti. Ailesine kadar varan tehditleri ifade etti. Söz konusu tehditlerle ilgili mekanizma çalıştırılacak mı?

Öncelikle Ahmet Edip Uğur beyefendinin istifasının hayırlı olmasını diliyorum. Bizim de beraber çalıştığımız, belediye başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı yapmış değerli bir arkadaşımızdır. Bugün istifa etmiş olması bu gerçeği değiştirmez. Ben yeni dönemde kendisine başarılar diliyorum. AK Parti değişimin partisi, halkın beklentilerini dikkate alarak adımlarını atar. Değişim esasında halkımızın hem talebi hem de beklentisidir. Giden belediye başkanları bizim başkanlarımızdır, yerine gelecek olanlar da bizim başkanlarımızdır. Onlarla ilgili olumsuz değerlendirme yapmayı doğru görmeyiz. Biz partimizde kalan arkadaşlarımızla hizmete devam edeceğiz.

Bugün belediye başkanı olarak hizmet ettiler, yarın başka görevlerle siyasette milletin ve ülkenin hizmetinde olmaya devam edecektir.

Sayın Edip Uğur’un partiden de istifa etmesi kendi bireysel tercihidir. Tek taraflı alınacak bir karardır, onu almıştır. Bizim ona dair söyleyecek bir şeyimiz yok. AK Parti’nin kimseyi tehdit etmesi de asla kabul edilemez. Böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Varsa öyle bir şey sayın Edip Uğur, yasal yollar açıktır. Adımları atıp atmamak konusunda kendisi değerlendirecektir.HÜRRİYET

YORUMLAR


    0 YORUM

Google Analytics Alternative