USD
5,3518
EURO
6,1123
ALTIN
222,2769

KARŞI KARŞIYA GELİNCE ELİNİ SIKTI!

Anayasa Mahkemesi’nin 56’ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu’nda tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun da aralarında olduğu protokolün ön sırasında bulunanlarla tokalaştı. Anayasa Mahkemesi’nin 56’ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu’nda tören düzenlendi. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, […]

KARŞI KARŞIYA GELİNCE ELİNİ SIKTI!

Anayasa Mahkemesi’nin 56’ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu’nda tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun da aralarında olduğu protokolün ön sırasında bulunanlarla tokalaştı.

Anayasa Mahkemesi’nin 56’ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu’nda tören düzenlendi. AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile çok sayıda yargı mensubu katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan salona girişinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında olduğu protokolün ön sırasında bulunanlarla tokalaştı.

‘TUTUKLU MİLLETVEKİLİ BAŞVURULARININ ÇOĞU KARARA BAĞLANMIŞTIR’

Törende konuşan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, anayasa yargısının temelinde anayasanın üstünlüğü ilkesinin yattığını söyledi. Anayasa Mahkemesinin Olağanüstü Hal şartlarında dahi ‘hak eksenli’ yaklaşımla kararlar vermeye devam ettiğini söyleyen Arslan, “Olağanüstü Ha’lin getirdiği aşırı başvuru sayısının da yönetilebilir hale getirmiştir. Geçen yıl bu salonda yaptığım konuşmada, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra yoğun bir iş yüküyle karşı karşıya olduğumuzu, ancak bir yandan bu iş yükünü azaltma, diğer yandan da öncü kararları alma sürecinin devam ettiğini söylemiştim. Bu bağlamda Anayasa Mahkemesi 20 Haziran 2017 tarihli öncü kararında öncelikle olağanüstü yönetim usullerinin uygulandığı dönemlerde alınan tedbirlere ilişkin hak ihlali iddialarını inceleme yetkisine sahip olduğunu belirtmiştir. Bu kararda, ayrıca olağanüstü dönemde yapılan bireysel başvuruların Anayasa’nın 15’inci maddesi kapsamında nasıl ele alınacağına dair temel ilkeler de belirlenmiştir. Böylece Anayasa Mahkemesi ilk kez olağanüstü dönemlerde bireysel başvuru hukukunun temel parametrelerini tespit etmiştir. Anayasa Mahkemesi bu ilkeler daha sonra tutuklu hâkim ve savcılar, gazeteciler ve diğer meslek gruplarıyla ilgili  başvurularda geliştirerek öncü kararlarını önemli ölçüde tamamlamıştır. Bunlar dışında mahkeme, tutuklu milletvekilleri başvurularının çoğunu da karara bağlamıştır” dedi.

120 BİN BAŞVURUDAN 103 BİNİ SONUÇLANDIRILMIŞTIR’

“Anayasa mahkemesine başvuru sayısı geçen yıl bu zamanlar yüz bini aşmıştı” diyen Arslan, “Bu kapsamda alınan tedbirler sayesinde derdest başvuru sayısı büyük oranda azaltılmıştır. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz sonrasında olağanüstü bir çabayla 120 bin başvurudan 103 bin kadarını sonuçlandırmıştır. Böylece Olağanüstü Hal döneminde şu ana kadar yapılan başvuruların yüzde 86’sı karara bağlanmıştır. Halihazırda mahkememizin önünde yaklaşık 39 bin başvuru bulunmakta olup bu başvuruların 9 bin kadarı olağanüstü dönem tedbirlerine ilişkindir” diye konuştu.Hürriyet.com.tr

YORUMLAR


    0 YORUM

Google Analytics Alternative