Katliam kurbanı Mısır'lı Esma'nın şiiri

Mısır'daki katliamda İhvan yöneticisi Biltaci'nin kızı Esma da öldürülmüştü. Esma'nın son şiiri paylaşım rekoru kırdı.


Mısır'da dün ordunun darbe karşıtı göstericilere ateş açması sonucu 300'ün üzerinde ölü 7 bin civarında da yaralı olduğu bildirilmişti. Ölenlerden biri de İhvan (Müslüman Kardeşler) liderlerinden Muhammed El Biltaci'nin 17 yaşındaki kızı Esma'ydı.

HZ. MUHAMMED'E YAZILAN BİR ŞİİRİ PAYLAŞTI

Katliamın sembol ismi olan Esma'nın ölümünden önce paylaştığı şiir sosyal medyada büyük ilgi gördü. Esma'nın paylaştığı şiir, Huzaa kabilesinin lideri Amr bin Salim'in Beni Bekr kabilesinin barış anlaşmasını ihlal ederek, Cahiliye dönemindeki bir kan davası uğruna Huzaa kabilesine saldırması üzerine Hazret-i Muhammed'den yardım istediği şiirdi.

ESMA'NIN SON SÖZLERİ

Esma el-Biltaci'nin vefatından kısa süre önce cep telefonu üzerinden bir şiir paylaştığı ortaya çıktı. Esma'nın paylaştığı şiirin Türkçe söylenişi şöyle:

Müthiş buluş! İngilizce konuşmada bomba etkisi yaratan yöntem hangisi? Tıklayın!

Onlar bizi Vetir'de namaz kılarken buldular

Kimimizi rükuda, kimimizi secdede vurdular

Onlar hem güçsüzdü hem az sayıca

Allah'ın kullarını çağır da gelsinler yardıma

Köpüklü deniz dalgalarını andıran ordularla

NAMAZDA SALDIRMIŞLARDI

Mekke'nin hakimi Kureyş kabilesinin müttefiki Beni Bekr kabilesi, Medine'deki İslam devletinin müttefiki Huzaa kabilesine Mekke'nin Güneybatısındaki Vetir suyunun kenarında namaz kıldıkları esnada saldırarak 20 kişiyi öldürmüştü. Beni Bekr, bu saldırı için Kureyş'ten adam ve silah desteği de almıştı.

Etiketler: İhvan yöneticisi Biltaci nin kızı Esma Muhammed e şiir öldürülmüştü son paylaşım