maltcasino
Araç kiralama evden eve nakliyat YAŞADIĞIM DARBELER VE ONA KARŞI OLMAK / OLAY TAN YAZIYOR | Olay Haber
USD
EURO
ALTIN

YAŞADIĞIM DARBELER VE ONA KARŞI OLMAK / OLAY TAN YAZIYOR

  OLAY  TAN YAZIYOR Darbenin ne olduğunu bilen bir kuşaktan geldiğim için darbenin her türlüsüne karşıyım.27 Mayıs 1960 darbesi sonunda Başbakan ve Adnan menderes ve ik bakan idam edildi. 22 Şubat 1962 ve 1963 yıllarında Albay Talat Aydemir’in darbe girişimini.Darbeyi başaramayan Talat Aydemir ve iki subay idam edildi. 12 Mart 1971 yılında bildiri darbesi sonrası […]

YAŞADIĞIM DARBELER VE ONA KARŞI OLMAK  / OLAY  TAN YAZIYOR

 

OLAY  TAN YAZIYOR

Darbenin ne olduğunu bilen bir kuşaktan geldiğim için darbenin her türlüsüne karşıyım.27 Mayıs 1960 darbesi sonunda Başbakan ve Adnan menderes ve ik bakan idam edildi.

22 Şubat 1962 ve 1963 yıllarında Albay Talat Aydemir’in darbe girişimini.Darbeyi başaramayan Talat Aydemir ve iki subay idam edildi.

12 Mart 1971 yılında bildiri darbesi sonrası Başbakan Süleyman Demir’el istifa etti .Milli Birlik hükümeti kuruldu. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idam edildi.Binlerce kişi hapse kondu.

12 Eylül 1980 l Kenan Evren’in ve komutanların yaptığı darbeyi  gazeteci olarak yaşadım.Demokrasinin nasıl yok edildiği darbe yıllarını çok iyi bilirim.

12 Eylül darbesinde başbakan Demirel,CHP lideri Ecevit başta olmak üzere tüm milletvekilleri gözaltına alındı,siyasi partilerin tümü ve TBMM kapatıldı.Sağdan ve soldan birçok kişi idam edildi.Binlerce insan hapse atıldı.

En kötü demokrasi bile, darbe şart  diye sunulan darbeden daha  iyidir.Darbenin demokrasiye yapıldığı için karşı çıkmak önemlidir.Yalnız desteklediğin  iktidara darbe yapıldı diye değil ,insanlara,yurduna,demokrasiye yapıldı diye darbenin karşısında olmak gerekir.

Yaşadığımız 15 Temmuz gecesi ordu içindeki FETOCU cuntacıların darbe girişimi çok kanlı bitti,yüzlerce asker ,polis,sivil şehit oldu.

15 Temmuz 2016 darbe girişimine demokrasiye inanan halkımız bir bütün olarak sokaklara, meydanlara çıkarak tankların önüne durdu,darbeye geçit vermedi.

 

578950c1c03c0e595ce8ec2f ERDOĞAN

HALKINI KURŞUNLAYAN HAİNLER

Çünkü Türk halkı demokrasi içine özgürce yaşamaya alışmıştı.Bundan asla vazgeçmek istemedi o gece.

Tanklarla,toplarla ,jetlerle üstüne gelen  darbecileri canı pahasına FETO’cu bu hain,alcak darbecileri püskürten Türk halkı demokrasiden yana dik durdu.

TBMM bombalayan FETO’cu hain,alçak darbe girişimcileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Marmaris’te kaldığı otele suikast düzenleyerek öldürmek istedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 dakika ile bu suikasttan kurtuldu.

45 yıllık gazeteci olarak yaşadığım darbe olaylarında demokrasinin nasıl yok edildiği,siyasilerin başlarına gelenleri  yakınen tanık oldum.

12 EYLÜL DARBESİ DEMİREL-ECEVİT -ZİNCİRBOZAN

Günaydın Gazetesinde çalışırken 12 Eylül  darbesinin her safhasını gazeteci olarak izledim,tanık oldum.AP lideri Başbakan Süleyman Demirel ile CHP lideri Bülent Ecevit’in tutuklanması ve Gelibolu Hamza koya götürülüşü ve orada tutulmalarını günlerce takip ettim.

Daha sonra Süleyman Demirel,Deniz Baykal ve birçok parlamenter tutuklanarak Çanakkale Zincirbozan’daki askeri hapishaneye atıldı.Demirel’in ,tutuklanıp Zincirbozan’a götürülürken gazeteci olarak yanındaydım.Aylarca hapishanede yattıktan sonra serbest bırakılınca yine  oradaydım.Demirel’i  karşıladım ve gazeteci olarak hapishane günleriyle ilgili röportaj yaptım..

Aynı siyasi görüşte olmamama  karşın, darbeye karşı demokrasinin yanında duran gazeteci olarak Zincirbozan’da

Demirel’in yanındaydım.

.IMG_5400

ÖZAL’A OY

12 Eylül askeri  darbesinden sonra 1983 yılında genel seçimler yapıldı.Darbeye karşı oy kullandım.Bu nedenle Turgut Özal’ın kurduğu ANAP’a oy verdim.Çünkü  darbeye karşıydım ve darbecilerden bir Paşa’nın kurduğu partiye karşı, Özal’ın partisine oy verdim. Özal’ın partisi seçimi kazandı ve birçok badirelerden sonra Başbakan olabildi.yıllar sonra demokrasi yeniden geldi.Ancak ülke bu sürede çok şey kaybetti.

15 Temmuz darbe girişiminin sonuna kadar karşısındayım.Halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan kendini öldürmek isteyen hain alçak FETOCU darbecilere karşı  her şeyi göze alarak cesur bir duruş gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu cesur duruşu ve halkın meydanlara çağırması üzerine ,halk darbecilere karşı direndi.Halk ölüme meydan okuyarak ,hain darbecilere geçit vermedi.

CESUR YÜREK ERDOĞAN HERKESİ KUCAKLAMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ölümü göze alarak cesurca darbecilere meydan okuyarak halkla birlikte   dik duruşu ile darbeyi önledi ve demokrasiye sahip çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz’da darbecilere karşı kararlı  durarak yalnız kendi ve ailesinin canını korumadı,daha kanlı büyük katliamlara yol açacak bir darbeyi önledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu cesur yürekli duruşu Türkiye’yi büyük bir felaketten ve demokrasiyi kurtardı.

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm yurttaşların Cumhuru olarak herkesi kucaklamalı,hainler ,alçaklar en ağır şekilde cezalandırılırken ,suçsuz insanlar için de demokrat  ve hukuk devletinin tüm kurumlarının işletilmesini bekliyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan Gezi parkının silahsız eylemcileri ile bir uzlaşma formülü bulması ülkeyi daha da rahatlatır.Laiği,alevisi,solcusu,müslümanı hristiyanı,ateisti hepsi bu ülkenini insanı Cumhurbaşkanıda herkesin Cumhuri olarak tüm kesimlere şefkat,sevgi ve sarılmalı..Hep beraber bu birlik beraberlik ruhu ile darbecilere karşı çıkıp demokrasiyi ve yurdumuza sahip çıkılmalıdır.15 Temmuz gecesi olduğu gibi alçakça darbe girişiminde bulunanlara karşı çıkmamız gibi..

DARBEYE KARŞI

Türkiye çok büyük bir felaketi atlattı.Bu hainler,alçaklar darbeyi gerçekleştirselerdi yurdumuz bölünme tehlikesi  ile karşı karşıya kalacaktık. Dünya da yapayalnız kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktık.Ekonomimiz çökecekti.Çok kan akacaktı.

15 Temmuz başta Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere ,tüm demokrasiye inanmış halkımız darbe girişimini önledi.15 Temmuz şanlı demokrasi direnişidir.Halkın demokrasiye sahip çıkıp darbe girişimine geçit vermedi.

Her zaman demokrasiye sahip çıkacağız ve her türlü darbeye geçit vermeyeceğiz..Yaşasın özgürlük ve demokrasi.                                                            IMG_5024

OLAY TAN-OLAYHABER.COM

 

YORUMLAR


    0 YORUM

YAŞADIĞIM DARBELER VE ONA KARŞI OLMAK / OLAY TAN YAZIYOR | Olay Haber