USD
EURO
ALTIN

TRUMP’TAN DÜNYA’YI KARIŞTIRACAK BİR İMZA DAHA!

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İran ile varılan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekileceğini açıkladı. Trump, kendisinden önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2015 yılında imzalanan; İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in de imzaladığı anlaşmadan tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu. Trump, “Bu utanç verici anlaşma barış getirmedi. İran’a en üst düzeyde yaptırımlar uygulayacağız” dedi. […]

TRUMP’TAN DÜNYA’YI KARIŞTIRACAK BİR İMZA DAHA!

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İran ile varılan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekileceğini açıkladı. Trump, kendisinden önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2015 yılında imzalanan; İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in de imzaladığı anlaşmadan tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu. Trump, “Bu utanç verici anlaşma barış getirmedi. İran’a en üst düzeyde yaptırımlar uygulayacağız” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasının baş unsurlarından olan İran ile uluslararası toplum arasında 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan çekilme vaadini koltuğa oturduktan yaklaşık 15 ay sonra gerçekleştirdi. Trump, uzun zamandır beklenen kararını Beyaz Saray’da açıklarken yanı başında Başkan Yardımcısı Mike Pence, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Hazine Bakanı Steve Mnuchin vardı. Trump bütün dünyanın beklediği 11 dakikalık konuşmasına İran rejimi için ‘dünyadaki baş terör destekçisi devlet’ sözleriyle başladı.

İMZADAN SONRA İRAN’IN ASKERİ BÜTÇESİ YÜZDE 40 BÜYÜDÜ

İran’ın sadece tehlike füzeler ihraç etmekle kalmadığını Ortadoğu’da krizleri tetiklediğini, Hizbullah, Hamas, Taliban ve El Kaide’yi desteklediğini savunan Trump, Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmanın bütün bunları önlemek adına hiçbir şey yapmadığını söyledi. Anlaşmanın imzalandığı 2015’ten bugüne kadar geçen sürede İran’ın askeri bütçesinin yüzde 40 oranında büyüdüğünü ancak öte yandan ekonomisinin kötü gittiğine dikkat çeken Trump, yaptırımların kalkmasının ardından rejimin kendisine aktarılan fonları yeni nükleer silah geliştirmek ve terörü destekleyerek tüm Ortadoğu’yu tahrip etmek için kullandığını öne sürdü.

Yıllar boyunca İran ve vekillerinin Amerikan elçiliklerini bombaladığını, yüzlerce Amerikan askerini öldürdüğünü ve Amerikalılara işkence yaptığını belirten Trump, “Teoride, sözde İran anlaşmasının ABD ve bizim müttefiklerimizi İran’ın nükleer bomba çılgınlığından koruması bekleniyordu fakat gerçekte, anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesine olanak sağladı” dedi.

Mevcut anlaşmanın ‘çürümüş’ yapısı altında İran’ın nükleer bombasının önüne geçemeyeceklerinin açık olduğunu savunan Trump, kararını şu sözlerle duyurdu:

BENİM İÇİN UTANÇTI

“Bu anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesini ve nükleer programı üzerindeki zayıf sınırlamalar karşılığında kendisine zarar veren yaptırımların kaldırılmasını mümkün kıldı. Bu anlaşma bir vatandaş olarak benim için büyük bir utanç kaynağı. Bu korkunç olmasının yanı sıra ABD’nin bugüne kadar taraf olduğu en kötü ve en tek taraflı anlaşmalardan biriydi. Hiçbir zaman yapılmamalıydı.

Bu yüzden bugün Birleşik Devletler’in İran nükleer anlaşmasından çekildiğini ilan ediyorum. En üst düzey ekonomik yaptırımı başlatacağız. İran’a nükleer silah macerasında yardım eden her ülke de, ABD tarafından sert şekilde yaptırıma tabi tutulabilir.”

ABD lideri konuşmasında, geçen hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından açıklanan ve İran’ın gizli nükleer faaliyetlerinin kanıtı olarak sunduğu belgelere de gönderme yaptı. “Anlaşmanın merkezinde kanlı rejimin barışçıl bir nükleer enerji programı arzusu taşıdığı yönünde dev bir kurgunun bulunduğunu” söyleyen Trump, “Geçen hafta İsrail, İran tarafından uzun süredir gizlenen ve kesin olarak İran rejiminin nükleer silah geliştirme geçmişini gösteren istihbarat belgelerini yayımladı” şeklinde konuştu.HÜRRİYET

YORUMLAR


    0 YORUM

TRUMP'TAN DÜNYA'YI KARIŞTIRACAK BİR İMZA DAHA! | Olay Haber
Google Analytics Alternative