USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

PROF.DR. ALPER KAYA UYARIYOR :SIĞ SULAR BÜYÜK TEHLİKE OLUŞTURUYOR.BALIKLAMA ATLAMAYINIZ!

Yaz mevsimi geldi deniz sezonu açıldı.Ünlü beyin cerrahı Prof.Dr. Alper Kaya yaz aylarında sizi bekleyen tehlikelere dikkati çekerek uyardı ve şöyle konuştu: Havuzlar ve denizlerdeki sığ sular her yaz maalesef özellikle gençler açısından büyük tehlike oluşturuyor. Gençlerin çok daha zevkli diye suya balıklama atlaması maalesef boyun kırılmaları, kalıcı felçler ya da daha kötüsü ölümlerle sonuçlanıyor. Bu […]

PROF.DR. ALPER KAYA UYARIYOR :SIĞ SULAR BÜYÜK TEHLİKE OLUŞTURUYOR.BALIKLAMA ATLAMAYINIZ!

Yaz mevsimi geldi deniz sezonu açıldı.Ünlü beyin cerrahı Prof.Dr. Alper Kaya yaz aylarında sizi bekleyen tehlikelere dikkati çekerek uyardı ve şöyle konuştu:

Havuzlar ve denizlerdeki sığ sular her yaz maalesef özellikle gençler açısından büyük tehlike oluşturuyor.
Gençlerin çok daha zevkli diye suya balıklama atlaması maalesef boyun kırılmaları, kalıcı felçler ya da daha kötüsü ölümlerle sonuçlanıyor. Bu yüzden derinliğini bilmediğimiz sulara kesinlikle balıklama atlamamamız gerekir.

Mümkünse derinliğini bilsek bile suya balıklama atlamayalım, çünkü gövdemizin ağırlığıyla kafa üstü sadece suya çarpmak bile boyun kırılmasına neden olmasa da boyun fıtıklarına neden olabilir. Bunu her anne babanın evlatlarına sıkıca tembihlemesi gerekir.
Prof.Dr.Kaya başka bir tehlikeyi işaret ederek” Yazın dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da su kaydıraklarıdır. Bu konuda çocuklar ve gençler olduğu kadar yetişkinler de dikkatli olmak zorunda. Su kaydıraklarında en önemli nokta sıralı kaymayı kontrol eden görevlilerin olmasıdır. Çünkü eğer bu kontrol edilmezse kazalarla karşılaşma olasılığı çok yükselir. Çünkü arkanızdaki kişiyi kontrol etme şansınız olmaz ve arkanızdan gelen kişi hızlı bir şekilde çarptığında sırt ve bel bölgesinde omurga kırığına neden olabilir. Bu bizim çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Böyle bir durumda zaman zaman maalesef dönüşü olmayan felç durumlarına çok rastlıyoruz.

Bu tarz durumlarda yapılması gereken en önemli şey 112 acil ekibini aramak ve ardından hastayı hareket ettirmeden düz yatırmaktır. Sağlık ekibi gelene kadar beli ve boynu hareketsiz kılmak çok önemlidir.
Hastayı oturtmaya çalışmak ya da ayağa kaldırmak vahim sonuçlar doğurabilir.
Bu tarz kazalar sonucunda kafamıza aldığımız darbe beyin kanamasına da yol açabilir. Bunu da göz
önünde bulundurarak beyin kanaması riskine karşı da tedbirli olmak gerekir. Beyin kanamaları ani ve şiddetli bir baş ağrısı ve bunu takip eden ani şuur kaybı ile genellikle karşımıza çıkar ve hasta bayılır.
Peşinden fışkırır tarzda kusma ve epilepsi nöbeti (sara nöbeti) sıklıkla görülür. Böyle bir durumda
hastanın kusmuğunun soluk borusuna kaçmasını engellemek için yan yatırmak gerekir. Peşinden
profesyonel acil tıbbi yardım ekiplerine haber vermek en doğru davranış olacaktır.
Sorunsuz mutlu ve sağlık dolu bir yaz tatili dilerim….

YORUMLAR


    0 YORUM

Google Analytics Alternative