USD
5,2814
EURO
5,9676
ALTIN
224,3274

OLAY TAN DİYORKİ:BÖYLE BİR SEÇİM GÖRMEDİM.DİP DALGASI SANDIKTA PATLAYACAK MI?

GAZETECLİK YAŞAMIMDA HİÇ BÖYLE BİR SEÇİM GÖRMEDİM.YENİ UMUT İNCE MEYDANLARDA DİP DALGASI YARATTI. 45 yıllık gazeteci olarak Türkiye’de yapılan birçok önemli seçimi gazeteci olarak izledim.Ama bu kadar farklı ve çarpıcı olanına görmedim.Meydanlarda olağanüstü olaylar oluyor.İzmir 3 milyon,Ankarea da 2 milyon,İstanbul’da 5 milyon kişi meydanlara sığmadı.Meydanlarda müthiş  bir Muharrem İnce Rüzgarı esiyor.1977 de Ecevit Rüzgarı’da böyleydi.1977 […]

OLAY TAN DİYORKİ:BÖYLE BİR SEÇİM GÖRMEDİM.DİP DALGASI SANDIKTA PATLAYACAK MI?

GAZETECLİK YAŞAMIMDA HİÇ BÖYLE BİR SEÇİM GÖRMEDİM.YENİ UMUT İNCE MEYDANLARDA DİP DALGASI YARATTI.

45 yıllık gazeteci olarak Türkiye’de yapılan birçok önemli seçimi gazeteci olarak izledim.Ama bu kadar farklı ve çarpıcı olanına görmedim.Meydanlarda olağanüstü olaylar oluyor.İzmir 3 milyon,Ankarea da 2 milyon,İstanbul’da 5 milyon kişi meydanlara sığmadı.Meydanlarda müthiş  bir Muharrem İnce Rüzgarı esiyor.1977 de Ecevit Rüzgarı’da böyleydi.1977 seçimlerini izledim ve Günaydın gazetesinde Ecevit’in CHP’sinin yüzde 42-43 oyla 215-220 milletvekili çıkarabileceğini yazdım.

Ecevit’in CHP si 1977 seçimlerinde yüzde 42 oy alarak 214 milletvekili kazandı.Hatay’ın seçim sonuçları sabah değişmeseydi Ecevit 226  milletvekili ile tek başına iktidar olacaktı.Ama bir uzun el sandıklara uzanarak Ecevit’e   iktidarı vermedi.

Bu seçimde de meydanlarda  1977 seçimlerinden daha büyük kalabalıklar ve coşkuyu görüyorum.Ancak bunun sandıklara yansıyacağına ama sonuçların doğru olarak çıkmayacağı yaygın şekilde iddia ediliyor.Muharrem İnce ,Kılıçdaroğlu,Akşener sandıklara sahip çıkın diye halkı desteğe çağırıyor.

Evet sandığa atılan oylar uzun eller tarafından değiştirilmezse meydanlar seçimin kimin kazanacağını açıkça gösteriyor. Muhalefet halkın sandığa oy vermeye gitmesini ve sandıklara sahip çıkılmasını isteniyor

Cumhurbaşkanı ve AKP devletin tüm olanaklarını kullanıyor.Medya iktidarı tam destekliyor,medyanın yüzde biri  muhalefetin haberlerine yer veriyor.

1975 yılında beri yapılan seçimlerini çok genç bir gazeteci olarak Günaydın gazetesi için izledim.

Özellikle 1977 genel seçimleri çok çekişmeli ve sert geçti.CHP lideri Bülent Ecevit ile AP lideri Süleyman Demirel arasında meydanlarda büyük mücadele yaşandı.

 

CHP lideri Ecevit’e Anadolunun birçok yerinde saldırılar oldu.1975 yılında ilk saldırı Bolu Gerede de düzenlendi.Ecevit’i izleten gazeteci olarak objektifimle tarihe tanıklık eden fototğraflar çektim.

Bu saldırı fototğrafları çalıştığım Günaydın gazetesinde manşetten yayımlandı.Bu kareler sonra ödüller kazandı.Kendimde saldırılar sırasında yaralandım.

1977 seçimlerinde Ecevit ‘’Karaoğla’,Halkçı Ecevit,Umudumuz Ecevit diye meydanları büyük bir heyecanla doldurdu.

Ecevit rüzgarı bütün Türkiye de bir Umut olarak esti. Ecevit liderliğindeki CHP son 25 yılın en yüksek oyunu aldı.Ecevit’in CHP si genel seçimde yüzde 42 oy aldı ve 214 milletvekili çıkardı.CHP seçimlerde en yüksek oyu alarak birinci parti oldu ama 226 milletvetvekili çıkaramadığı için tek başına iktidar olamamıştı.

Şimdi yapılan seçimlerde çok farklılıklar yaşanıyor.Bir tarafta Cumhur İttifakı diğer tarafta ise Millet İttifakı.Cumhurbaşkaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı Muharrem İnce,Meral Akşener   Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perincek Cumhurbaşkanlığı için yarışıyor.

TBMM seçimleri için durum aşağı yukarı belli.Ama asıl yarış Cumhurbaşkanlığı seçiminde.

Meral Akşener meydanları dolduruyor ve kampanyası iyi gidiyor.

Muharrem İnce de Ecevit gibi bir umut olarak meydanlara çıktı.

Meydanlarda rüzgarı CHP’nin adayı Muharrem İnce estiriyor.

İnce gerçekten beklenenin çok üstünde meydanlarda performans gösteriyor ve her mitinginde  çok büyük kalabalıkları topluyor.

Fizizk öğretmeni 16 yıllık milletvekili Muharrem İnce 105 mititngte meydanlarda büyük bir heyecan  fırtınası estiriyor.

İzmir  tarihinin  en büyük mitingini yaptı halkmeydanlara sığmadı denizlere taştı. 2 milyon kişi İnce’yi büyük bir coşkuyla  saatlerce bekledikten sonra aynı heyecanla dinledi ,alkışladı marşlar şarkılar söyledi.

Muharrem İnce bir umut olarak halkı peşinden sürürklüyor.Yeni Umut İnce tüm yurtta bir dip dalgası yarattı.Şimdi bu dip dalgası artık meydanlarda.

Cumhurbaşkanlığı yarışı Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce arasında geçiyor.

Recep Tayyip Erdoğan ilk turta kazanmak için çok yoğun bir gayret gösteriyor.Hiç bir seçimde bu kadar çok yorulmadı ve zorlanmamıştı.AKP’liler Erdoğan’nın ilk turda Başkanlığı kazanacağını,TBMM de çoğunluğu kazanmalarını biraz zor olduğunu söylüyorlar.

 

CHP kanadı ise M uharem İnce ile Erdoğan’nın ikinci tura kalacağını ve finalde ipi İnce’nin göğüsleyeceğini söylüyor.TBMM seçimlerini ise Millet İttifakanın kazanacağını iddia ediyorlar.

Muharem İnce meydanlarda yarattığı dip dalgasını sandıklara taşıyabilecekmi?Bu dip dalgası sandıklarda patlayacakmı?Yoksa AKP iktidarı ve Erdoğan yola devammı diyecek.

Bu tip dalgasının  seçimlere nasıl yansıyacağını 24 Haziran’da göreceğiz ve yaşayacağız.

 

YORUMLAR


    0 YORUM

Google Analytics Alternative