USD
EURO
ALTIN

BODRUM CUP SADECE BİR YELKEN YARIŞMASI DEĞİL BÜYÜK BİR OLAY!

30. The Bodrum Cup yalnız bir yelken yarışı değil.Ondan da öte büyük bir olay!Yaşamın ta kendisi.Akdenizin en büyük deniz festivali olan Bodrum Cup her gittiği limana hareket ve renk getirdi ,esnafın yüzünü güldürdü.Bodrum Cup’un İstanbul’dan sonra yeni hedefi  Malta,Barselona ve okyanusa açılmak. OLAY TAN OBJEKTİFİYLE”BODRUM CUP” ORADAYDI! Akdenizin en büyük deniz festivali Bodrum Cup İstanbul’daki açılış töreninden […]

BODRUM CUP SADECE BİR YELKEN YARIŞMASI DEĞİL BÜYÜK BİR OLAY!

30. The Bodrum Cup yalnız bir yelken yarışı değil.Ondan da öte büyük bir olay!Yaşamın ta kendisi.Akdenizin en büyük deniz festivali olan Bodrum Cup her gittiği limana hareket ve renk getirdi ,esnafın yüzünü güldürdü.Bodrum Cup’un İstanbul’dan sonra yeni hedefi  Malta,Barselona ve okyanusa açılmak.

OLAY TAN OBJEKTİFİYLE”BODRUM CUP” ORADAYDI!

Akdenizin en büyük deniz festivali Bodrum Cup İstanbul’daki açılış töreninden itibaren 15 gün sürdü .Bu büyük organizasyonun içinde yelkenli yatların 9  yarışı,3 konser,sanat-kültür etkinlikleri ve yaşam vardı.

Yarışlara katılan 120 yatın ynı sıra bu festivali izlemek için yatları ile veya kamara kiralayarak toplam 2 bin kişiyi bulan bir olaydı.

Gerek Yunanistan adaların da özellikle Leros adasında yarışcılar ve onlarla gezen denizciler esnafın yüzünü güldürdü.

30 yıl önce turizmci Erman Aras tarafından 17 yat ile mavi yolculuk olarak başlayan Bodrum Cup artık bir dünya markası olmak için hedef büyüttü.Yeni hedefi Korsika veya Malta adasından başlamısı.Daha sonraki hedef ise Cebelitarık boğazını geçip okyanuslara açılmak.

Bu yıl 25 yatla İstanbul’dan yola çıkan yatlar Ege’de Yunan adaları arasında da yarışlar düzenleyerek Bodrum’a ulaştı.22 Ekim de Bodrum Yalıkavak’tan yelken açan 120 yat Leros’a vardı.Şiddetli fırtına nedeniyle yarışın rotası değişti.

Leros ta çok güzel renkli günler geçirdi yarışçılar.Leros’tan Gümüşlük limanına gelindi.Gümüşlükte yatlarda sahilde gerçekten çok büyük coşkulu,eğlenceli,davullu zurnalı,danslı bir gece yaşandı.Büyük festivalin yarışlarının finali Gümüşlük-Bodrum etabıylayapıldı.Rüzgarın esmemesi nedeniyle yarışcılar adete rüzgar üfleyerek Bodrum limanına ulaştı.

 

30.Bodrum Cup’un finali muhteşemdi.Sahilde heyecanla binlerce kişi karşıladı.30 yıl önce bir turizmci iken başlatan ve bu gün onursal başkanlığını yapan Erman Aras’ın”Akdenizin en büyük deniz festivali haline gelmesinde çok büyük emeği var.Bayrağı 5 yıl önce Aras’tan devralan Süleyman Uysal’da gençlik enerjisiyle de Bodrum Cup’un bu yılki uluslararası yarışma haline gelmesini sağladı.

Onursal Başkan Erman Aras ve Bodrum Cup Başkanı Süleyman Uysal birlikte gecelerini ve gündüzlerini birleştirip ekipleriyle ve sponsorlarla 30 The Bodrum Cup’un muhteşem bir finalle noktalamasını sağladılar.Bodrum Cup sadece bir yelken yarışı değil .25 milletten bayraklı yat Bodrum Cup’ta yer aldı.Birçoğu yabancı ülkelerden gelen yarışmacılardı.

Bodrum sezon sonuna gelinmesine rağmen Yatların Yalıkavak,Gümüşlük koylarına gelmesi ise lokantalar,barlar doldu taştı.Daha sonra yarışların finali Bodrum’da yapıldı.Bodrum ilk kez Ekim ayının sonunu bu kadar coşkulu ve kalabalık karşıladı.Bunda hem Bodrum Cup’un hemde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıyla birleşmesi şehir doldu taştı.Bodrum’da da restaurntlar,diskolar,barlar,cafeler doldu taştı.Ayrıca havaların güzel olması nedeniyle beachlere de akın edildi.

Bodrum Cup ve Cumhuriyey Bayramı nedeniyle Bodrum da turizmciler ve esnaf iyi iş yaparak  yüzü güldü.

9 yarış ve 3 konser, Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması ve daha birçok etkinliğiyle festival havasını en tepede yaşatan American Hospital The Bodrum Cup, ödül töreni ve Bengü konseriyle katılımcılarını ve yarışmacılarını unutulmaz anılarla uğurladı.

 

Bodrum Cup Türkiye’nin gülen aydınlık yüzü.Uluslararası basınında izlemesiyle Türkiye ‘nin ”aydınlık yüzünü ”gösterdiler.Türkiye ve Bodrum’un çok büyük tanıtımı yapıldı.Bodrum Cup yalnız bir yarış değil.Bodrum Cup yaşamın ta kendisi..

Bodrum Cup’u başından beri finale kadar izlediğim için çok mutluyum.Çünkü denizleri seven insanlar önce denizleri koruması gerektiğini görüyor.denizlere koylara sahip çıkıyor ve gelecek kuşaklaradaöğretiyor.Bu nedenle Bodrum Cup hayattır!Burun Bodrum Cup’a.Ben önümüzdeki yla hazırım..

30. The Bodrum Cup’ta kupalar sahiplerini buldu

Akdeniz’in en büyük yat yarışı American Hospital The Bodrum Cup, Yalıkavak Marina’nın ana sponsorluğunda Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediği yarışların son gününde ödül töreni ile sona erdi.

Era Bodrum Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilen uluslararası organizasyon “The Bodrum Cup” yelken yarışlarında son gün, Gümüşlük-Bodrum etabı gerçekleşti. 100’e yakın teknenin gruplar halinde yarıştığı organizasyon, Karaada önlerinde sona erdi. Genel klasman sıralamasında “Bodrum Belediyesi “Dragonfly” teknesi ekibi birinciliği, “Dafne” teknesi ekibi ikinciliği ve “Jasmin 1” isimli teknenin ekibi de üçüncülüğü elde etti.

American Hospital The Bodrum Cup Ödül Töreninde ise açılış konuşmalarını yapan The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras ve The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, etkinliğe destek veren tüm denizcilere, tüm yelkencilere, kişi ve kurumlara, sponsorlara ve Bodrum halkına teşekkür etti.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası yelken yarışı olan Bodrum Cup’ı bugünlere getiren ve destek veren herkese sevgi ve saygılarını sunarak şunları söyledi:

“Kupalarla dolu bir gece ama esas önemli olan 30 yıl. Bakın söylemesi çok kolay: 30 yıl! Onun için ben, bugün burada olan bütün yarışmacılara, özellikle de 30 yılın emeğini veren siz hanımefendilere, beyefendilere çok teşekkür etmek istiyorum. Biraz önce çok güzel bir atmosfer yaşadık; müthiş bir ekip, kolay değil.

Üç haftadır yarışan arkadaşlarımız var. Bodrum limanından İstanbul’a yola çıkmış teknelerimiz var. Eleştirmek, yorum yapmak, konuşmak çok kolay ama ‘hadi gel, şunun ucundan tut!’ dediğin zaman, bir bakarsın ki hiç kimseyi göremezsin. Ama inananlar, bunun ucundan 30 yıldır tutuyorlar. Ve bugün arkamızdaki -özellikle biraz önce çıktığım zaman- genç kardeşlerimin buna sahip çıkması beni çok mutlu. Basamakları tek tek çıkarak bugünlere getiren başta Erman Aras olmak üzere Bodrum Cup’a sahip çıkan tüm genç kardeşlerime bir defa daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Bugün Ağanlar Tersanesi’nde bu güzel geceyi kutluyorsak, inanarak mücadele etmeyi de asla unutmayacağız. Hayal kurmak güzeldir ama hayallerin peşinden gitmek ve onu gerçekleştirmek daha da güzeldir. Bugün bu hayallerimizi gerçekleştirebiliyorsak, size destek veren Bodrum yarımada halkına, Muğla Büyükşehir’imize ve özellikle –ki bunu her zaman gururla söylüyorum- balıkçı ve süngerci kayıklarından, mavi yolculuğun ilk gerçekleştiği zamanlardaki büyük ustalarımıza, kalfalarımıza, çıraklarımıza çok teşekkür ediyorum.

 

Ve tabi ki denize inen bu güzel kuğularımızın kaptanlarına, gemicilerine, miçolarına, perdenin arka yüzündeki Süleyman Uysal kardeşim gibi gerçek kahramanların hepsine huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

The Bodrum Cup Komodoru David Dein’in ödül töreninde yaptığı konuşmanın ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

23 Ekim’de Metro Etabı’yla başlayan yarışlar, 24 Ekim’de Prof. Dr. Galip Beygü İsen Etabı, 26 Ekim’de Amerikan Hastanesi Etabı’yla devam etti ve 27 Ekim’de yapılan Opet Etabı’yla da bitti. 25 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan Anadolu Sigorta Etabı ise olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal oldu. Etapların kazananları ise sırasıyla BASTARDA, BODRUM BELEDİYESİ .DRAGONFLY, TAKE IT EASIER ve METRO GRANDİ oldu

American Hospital The Bodrum Cup Genel Birincisi BODRUM BELEDİYESİ DRAGONFLY, Standart Yelken kategorisinin birincisi AKSONA MANCORNA, Gulet ve Gulet A kategorisinin birincisi BODRUM BELEDİYESİ DRAGONFLY, Gulet B kategorisinin birincisi JASMIN 1, Gulet C kategorisinin birincisi MINA, Mozaik kategorisinin birincisi DAFNE, Tırhandil kategorisinin birincisi HIZIR 1, Tırhandil A kategorisinin birincisi AKSONA MANCORNA, Tırhandil B kategorisinin birincisi HIZIR 1, Cruiser kategorisinin birincisi MİLTA MARİNA CAPEHORN, Cruiser A kategorisinin birincisi MIRA 2, Cruiser B kategorisinin birincisi MİLTA MARİNA CAPEHORN oldu

.

Etapları kazanan ve kategori birincileri olan ekipler ise Bengü’nün muhteşem konseri öncesinde İçmeler’deki Ağanlar Tersanesi’nde, saat 20.00’de yapılan American Hospital The Bodrum Cup Ödül Töreni’nde ödüllerine kavuştu. American Hospital The Bodrum Cup Genel Birincisi BODRUM BELEDİYESİ DRAGONFLY ekibine ödülünü VKV Sağlık Kuruluşları Genel Müdürü Dr. Erhan Bulutcu iletirken, tüm ekibe check-up hediye etti.

YORUMLAR


    0 YORUM

BODRUM CUP SADECE BİR YELKEN YARIŞMASI DEĞİL BÜYÜK BİR OLAY! | Olay Haber
Google Analytics Alternative