USD
EURO
ALTIN

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:IRAK İLE İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih Beştepe’de ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında terörle mücadelede ‘İş birliğini derinleştireceğiz’ mesajı verirken Irak Cumhurbaşkanı da “Her alanda iş birliği için Türkiye’ye geldik” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları: Irak’ın DEAŞ’a verdiği mücadeleden muzaffer çıkmıştır. Tabi bedeli ağır olmuştur. Binlerce Iraklı kardeşimiz şehit olmuştur. Türkiye Irak’a […]

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:IRAK İLE İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih Beştepe’de ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan konuşmasında terörle mücadelede ‘İş birliğini derinleştireceğiz’ mesajı verirken Irak Cumhurbaşkanı da “Her alanda iş birliği için Türkiye’ye geldik” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Irak’ın DEAŞ’a verdiği mücadeleden muzaffer çıkmıştır. Tabi bedeli ağır olmuştur. Binlerce Iraklı kardeşimiz şehit olmuştur. Türkiye Irak’a güçlü destek vermiştir.

Her alanda her türlü desteği vermeye hazırız. Irak’ın kendi ayakları üstünde durması son derece önemlidir. Bu konuda da başarı sağlayacağına inanıyorum. Irak’ın yeniden imarı için 5 milyar dolar taahhüt etmiştik. Çalışmalarımızı hızlandırdık.

Türk özel sektörü Irak ekonomisinin canlandırılması için her türlü imkana sahiptir. Kapsamlı ekonomik iş birliği anlaşmasının bir an önce yürürlüğe konulmasını arzu ediyoruz. Irak ile güvenlik alanında temas ve iş birliğini geliştirmek istiyoruz.

Su konusunda etraflıca görüştük, bu konuyla ilgili oradaki yönetimle ilgili ciddi sorunlar var. Alt yapısıyla üst yapısıyla adımlar atılırsa birkaç yıl içinde çözeriz.

DEAŞ, PKK ve FETÖ Irak için de tehdit oluşturmaktadır. Terörle mücadelede başarı için birlikte çalışmanın öneminin farkındayız. İş birliğini derinleştireceğiz.

Irak Cumhurbaşkanı Salih’in açıklamalarından satırbaşları
Ankara’ya Irak cumhurbaşkanı sıfatıyla gelmiş olmaktan mutluyum. Çok net bir mesajımız var. O da Irak artık yeni dönem girmek üzere. Yeniden imar ve kurumsal yapısıyla güçlenerek bölgede güçlü bir ülke olarak hak ettiğimiz konumda olmayı arzulamaktayız. Kardeş Türkiye’ye her alanda ortak iş birliği mesajıyla geldik.

Türkiye ve Irak iki komşu ülke. Gerçek anlamda stratejik ortaklığı arzulamaktayız. Bölgemizin yeniden yapılanması için artık zamanı geldiğini belirttim. Irak ve Türkiye sahip olduğu stratejik konumu ile çok şey yapabilirler.

Türkiye’nin Irak’ta terörden arındırılmış bölgede yeninden imarı için katkılarını bekliyoruz. Irak’a ben sizden aldığım enerjiyle gideceğim. İlişkimizin stratejik şekilde gelişmesi için çalışacağım.hurriyet.com.tr

YORUMLAR


    0 YORUM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:IRAK İLE İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ | Olay Haber
Google Analytics Alternative