USD
EURO
ALTIN

BODRUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIĞI BİLMECESİ KOCADON ADAY MI?

Bodrum Belediye Başkan adaylığı için belirsizlik sürerken heyecan dorukta.İyi Parti adayı gibi Mehmet Tosun Bodrum’da sahaya indi ve bütün gücüyle çalışıyor.Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olan Mehmet Kocadon aday gösterilmedi ve Muğla da CHP Osman Gürün tekrar aday gösterdi. AKP,İyi Parti ve diğer partiler Bodrum Belediye Başkan adayları ortaya çıktı ve çalışmalara başladılar.Haftalardır CHP […]

BODRUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIĞI BİLMECESİ KOCADON ADAY MI?

Bodrum Belediye Başkan adaylığı için belirsizlik sürerken heyecan dorukta.İyi Parti adayı gibi Mehmet Tosun Bodrum’da sahaya indi ve bütün gücüyle çalışıyor.Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olan Mehmet Kocadon aday gösterilmedi ve Muğla da CHP Osman Gürün tekrar aday gösterdi.
AKP,İyi Parti ve diğer partiler Bodrum Belediye Başkan adayları ortaya çıktı ve çalışmalara başladılar.Haftalardır CHP Bodrum’da adayını açıklamaması kafalarda karışıklığa neden oldu.Bazı çevreler Bodrum İyi Partiye mi bırakılıyor?yoksa CHP’nin 8 adayından birimi gösterilecek? diye tartışılıyor.
Öte yandan Mehmet Kocadon’un tekrar CHP’den Bodrum Belediye Başkan adayı gösterileceği beklentisi de yüksek.
Bodrum’da CHP nin adayını daha açıklamamasının birçok nedenleri olduğu CHP genel Merkezinin Bodrum’u riske atmamak için ince eleyip sık dokuduğu görülüyor.
Bu gidişle Bodrum’da Mehmetler yarışı olacağı söyleniyor.CHP adayı olarak Mehmet KOcadon ile İyi Parti adayı Mehmet Tosun arasında Bodrum da çok heyecanlı ve çekişmeli bir yarış geçmesi bekleniyor.Önümüzdeki günlerde herşey netleşeçek.Biraz daha sabır..

Ankara kulislerini çok iyi bilen deneyimli gazeteci Emin Varol Bodrum Belediye Başkanlığı adaylığı konusunda çarpıcı bir yazı yazdı” Bodrum’da, Mehmet’ler yarışıyor. Bodrum’da belediye başkan adaylığı düğümü, bir terslik çıkmazsa bugün çözülecek gibi görünüyor. Günlerdir bu konunun tüm detaylarını, kulislerini yazıyorum.
Bodrum konusunda karar vermek niye bu kadar uzun sürdü? Bunun gerekçelerini de önceki yazılarımda paylaşmıştım. Ancak, yeni kulis bilgileri de gelmeye devam ediyor. Bugün Bodrum’un iki önemli adayı Mehmet Kocadon ve Mehmet Tosun için büyük bir gün olabilir.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önce MYK ardından en üst karar organı olan Parti Meclisi’ni toplayacak. İyi Parti ile Bodrum özelinde yapılan ittifak çalışmalarını, anketleri, milletvekili görüşlerini ve diğer aday adaylarının görüşlerini önüne koyacak. Bodrum’u kaybetmemek adına Bodrum adaylığı konusunda büyük bir özen gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, çok ama çok yönlü araştırmalar yaptı.
Bodrum seçimini kaybetmek CHP için bir prestij haline dönüştü.
Bodrum için bir Büyükşehir adayı belirler gibi çalışıldı. Geçtiğimiz haftalarda, Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti arasında Bodrum özelinde kıyasıya bir yarış yaşandı. Büyük illerde kolaylıkla anlaşma sağlayan iki partiyi, Muğla’nın Bodrum ilçesi adayını belirlemek çok zarladı.
Çünkü bu yarışta, gelen anketlere göre, Mehmet Tosun’un nefesi Mehmet Kocadon’un ensesindeydi.
Biz siyasetin yeni kulis bilgilerine bir bakalım:
İki Mehmet arasındaki yarış neden bu kadar uzun sürdü? Millet ittifakında neden uzun uzun tartışma konusu yapıldı?
İyi Parti’ye göre;
İttifakın 2. adamları arasında yapılan görüşmelerde, Bodrum’la ilgili çok sayıda anket sonuçları masaya yaydı. İyi Parti’nin anketlerine göre, ” Bodrum, geçtiğimiz dört yılda yeteri kadar hizmet almadı. Doğal afetlerde, özellikle de sel baskınlarında aciz kalındı. Bodrum’un imajı zedelendi ve vatandaş zor anlar yaşandı. Bodrum’un çöp sorunu ortada kaldı. Yanan Kavaklıdere çöplüğü Bodrum halkını duman altına aldı. Halkla, belediye arasında mesafe oluştu, yaşam farklılıkları vardı. Kopukluklar oldu. Aşırı fiyatlar, lahmacun fiyatı ulusal ve uluslararası medyaya malzeme oldu. Fiyat denetimi sağlanamadı. İyi Parti’ye göre, CHP’li belediye başkanları 4 yıl boyunca yan yana bile gelmediler. Bodrum belediyesi işçisinin parasını ödeyemeyecek hale geldi.
Yine İYİ Parti kurmaylarına göre; Bodrum’un seçmen tabanı, eski sağ seçmen olduğu için, İyi Parti’ye daha yakındı. Eski Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokrat Parti çizgisinden gelen seçmen, Mehmet Kocadon’u da Demokrat Parti’den aday olduğu için Bodrum Belediye Başkanı seçmişti. Kocadon daha sonra annesinin isteği üzerine CHP’ye geçmişti. Yani, CHP’li de değildi. Bu nedenlerden dolayı da Mehmet Tosun aday gösterilmeliydi.
AK Parti neyi bekliyor?
Yine İyi Parti kurmaylarına göre; AK Parti’nin de henüz Bodrum Belediye Başkan adayını belirlememişti. AK Parti neden Millet ittifakının tercihini, kararını bekliyordu? Hesabı neydi? İki Mehmet’ten birini mi bekliyordu? Mehmet’lerden biri Millet İttifakı’nın, diğerinin ise Cumhur İttifakının adayı olabilir mi? Yani iki Mehmet karşı karşıya da gelebilir miyidi?
Bu soruların verilen cevapları daha sonra yazacağım.
Ancak, Mehmet Kocadon’un eski bir Demokrat Parti’li, Mehmet Tosun’unda eski bir MHP’li Belediye Başkan Adayı olduklarını hatırlatayım.
Tabii İyi Parti’nin tüm bu argümanlarına CHP’nin verdiği cevaplar vardı. Nitekim, teknik heyet arasında yapılan görüşme tıkandı.
Bu nedenle, Muğla’nın Bodrum Belediye Başkanı adayına CHP ve İYİ Parti Genel Başkanları karar verecek.
KOCADON MUHTARLARLA TOPLANDI YAPTI
Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen muhtarlar buluşmasının 2018 yılı son toplantısı, Herodot Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon toplantıda yaptığı konuşmada, “Değerli muhtar arkadaşlarım, hepiniz hoş geldiniz. Dün de beraberdik, dün için de sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Sayın valimizin yanında beni onore ettiniz, çok güzel bir katılım sağladınız, çok da güzel ifadeler kullandınız. Hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum. 2018’in son toplantısını yapıyoruz. İnşallah 2019’da da toplantılar yapmaya devam edeceğiz. Önemli olan arkadaşlar, 1 yılı daha birlik ve beraberlik içinde geçirebilmiş olmamız. Siz de biliyorsunuz ki 2018 yılına beraber başlayıp da çok sevdiğimiz dostlarımızı, ağabeylerimizi, büyüklerimizi kaybettik. Onlara da Allah’tan rahmet diliyoruz tekrardan. 2018 yılında gösterdiğiniz birlik ve beraberlik için hepinize çok teşekkür ediyorum. 2019 yılında da bu birlik ve beraberliğimizin bozulmamasını temenni ederek hepinize sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum” dedi.

Bodrum’lu gazeteci Fatih Bozoğlu Bodrum Belediye Başkan adaylığı konusunda yaptı araştırmalar sonrasında yazdığı yazısında”
Bu iş çok uzadı ve yılan hikâyesine döndü. Üstelik kabak tadı verdi…
Aslında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptıkları görüşmede kararlarını vermişler. Lakin İYİ Parti ile yapılan ittifak anlaşmasının gereğini yerine getirmek için CHP Genel Merkezinin zamana ihtiyacı vardı.
Özellikle İstanbul ve Ankara adaylarının belirlenmesi ve netleşmesi beklendi. İzmir adayının belli olması bile bekleniyor olabilir. İttifakın bozulması olasılığına karşı. Bunu nereden çıkarıyorum; CHP ve İYİ Partinin Ankara adayı Mansur Yavaş ısrarla CHP ya da rozetsiz olmanın doğru olacağını ifade etti. Mansur Yavaş’ın “Ben İYİ Parti’den aday olmak istiyorum…” diye bir beyanatını duymadım.
Muğla’da İYİ Parti’nin “Fethiye ve Bodrum bizim kırmızı çizgimiz. İttifakın sürmesi için bu iki ilçe ile birlikte uygun görülen bir ilçe, örneğin Seydikemer’de de İYİ Parti adayları desteklensin…” talebinin CHP tarafından bertaraf edilebilmesi için yine zamana ihtiyaç vardı.
Bodrum Belediye Başkanlığı için aday adayı olan sekiz isim CHP Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüler ve Kılıçdaroğlu lafı evelemeden gevelemeden “Siz üzüleceksiniz ama biz Bodrum’da mevcut belediye başkanı ile devam etmeye karar verdik…” demiş.
Muğla’nın CHP’li dört Milletvekili ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de Kılıçdaroğlu ile görüştüler. Sanıyoruz bu görüşmede de durum tahlili yapıldı ve Bodrum’da mevcut belediye başkanı ile devam edilmesi yönünde ortak bir görüş çıktı. Çünkü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını tehlikeye sokacak herhangi bir atraksiyonun olmaması için doğru strateji buydu.
İYİ Parti cephesinde ise Fethiye Belediye Başkanı çok dikkat çeken açıklamalar yaptı. Turkuaz Kıyıların İttifakının sürdüğünü, Fethiye’nin Bodrum ve Marmaris ile her zaman birlikte hareket edebileceğini söyledi. Lakin bu söylem bana göre çok coşkulu değildi. Zira Fethiye’de çantada keklik değil. Behçet Başkan bu nedenle önce can, sonra canan diyebilir.
Mehmet Tosun ise çok kararlı ve çok net bir tavır sergiliyor. Anketlerde önde olduğunu ifade ederek Bodrum’da ittifak adayının kendisinin olması gerektiğini, yoksa bağımsız olarak mücadelesini ve seçim çalışmalarını sürdüreceğini de kaydediyor.
Bence Mehmet Kocadon Kılıçdaroğlu’na, Osman Gürün ile birlikte çalışabilmenin karşılıklı anlayış ve hoşgörü çerçevesinde, bu güne kadar yaşananların unutularak yeni bir sayfa açılabileceğini söyledi. Başkan Kocadon’un son bir aydaki söylemlerine baktığınızda zaten bu net olarak anlaşılıyor. Kocadon “Genel Başkanım ve Partim bana ne görev verirse onu yapmaya hazırım…” demiyor mu?

Bodrum Belediye Başkan adaylığı için belirsizlik sürerken, CHP genel Merkezini ziyaret eden Bodrum Belediye başkan Aday adayları Ali Öztürk, Recai Seymen, Ahmet Aras ve Mustafa Saruhan CHP Genel Başkanı Seyit Torun’a adaylık süreçlerinin ve mücadelelerinin sürdüğünü bildirdiler.

Adaylık sürecini hala devam ettiğini ve özellikle Bodrum Belediye Başkanı adayının sandık konularak belirlenmesi yönünde görüş birliği olduğu da ifade edildi.
Bodrum Gündem’e özel açıklama yapan Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Ali Öztürk “Buraya geliş amacımız sürecin ne olduğunu dair genel merkezden bilgi almaktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Torun ile bir araya geldik. Aday adaylık sürecinin devam ettiğini ve hepimizin de bölgemizde çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü söyledik. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun’a Bodrum’da olup bitenleri bütün açıklığı ile anlattık. O da dikkatle bizi dinledi ve notlarını aldı. Birlik ve beraberliğin devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi…”

Mehmet Tosun ve İYİ Parti ittifakı ile ilgili bir konuşma oldu mu? şeklindeki sorumuza Ali Öztürk şu yanıtı verdi; “Mehmet Tosun ile ilgili olarak billboard ve haber bültenlerinde ısrarla aday olduğu vurgusunu yaptığını ve böyle bir algı yarattığını söyledik. Bununla ilgili billboard fotoğraflarını ve haber bültenlerini de Genel Başkan Yardımcımıza ilettik…” dedi.

CHP genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun buna nasıl bir tepki verdi?

“Çok ilginç buldu. Bir algı operasyonu yapıyorlar dedi. Başka da bir şey söylemedi…”

Mehmet Kocadon’un adaylığı ile ilgili ne konuşuldu?

“Hiçbir şey konuşulmadı. Görüşmemizde Mehmet Kocadon ile ilgili ne biz ne de Genel Başkan Yardımcımız bir şey söylemedi. Mehmet Kocadon’un isimi hiçbir şekilde geçmedi…”

Sandık konusunda konuşuldu mu?

“Bu konuda her birimizin sandıktan yana olduğumuzu net bir şekilde dile getirdik. Bodrum örgütünün de sandık konusunda istekli olduğunu, eğer sandık konulursa örgütümüzün şimdikinden çok daha coşkulu, inançlı ve geleceğe güvenle bakacağını da ifade ettik…”

Ali Öztürk son olarak; bu süreci dört aday adayı olarak devam ettirdiklerini, sürecin de bir an önce sonuçlandırılmasının hem CHP açısından, hem de Bodrum açısından çok önemli olduğunu ifade ettiklerini söyleyerek açıklamasını tamamladı.
CHP ve İYİ Parti Bodrum’da aday belirlemek için çalışmalarını sürdürürken, AK Parti Bodrum Belediye Başkanlığı için Dr.Tahir Ateş Aday olarak görevlendirildi.

YORUMLAR


    0 YORUM

BODRUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIĞI BİLMECESİ KOCADON ADAY MI? | Olay Haber
Google Analytics Alternative