USD
EURO
ALTIN

İŞTE ASALET EN DEĞERLİ SANATÇILARIMIZDAN BİRİYDİ SESSİZ BİR GEMİ GİBİ VEDA ETTİ

Ünlü sanatçı Gülriz Sururi, dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal yaptığı açıklamada “Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz” dedi. Son yıllarda genellikle Bodrum Torba’da yaşamayı tercih eden ünlü sanatçının […]

İŞTE ASALET EN DEĞERLİ SANATÇILARIMIZDAN BİRİYDİ SESSİZ BİR GEMİ GİBİ VEDA ETTİ

Ünlü sanatçı Gülriz Sururi, dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal yaptığı açıklamada “Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. Kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz” dedi. Son yıllarda genellikle Bodrum Torba’da yaşamayı tercih eden ünlü sanatçının ölüm haberini alan sevenleri dostları ve Bodrum’da yaşayan tüm hayranları üzüntülerini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Kaldırım Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleriyle tanınan usta oyuncu Gülriz Sururi yaşama veda etti. Vasiyeti gereği eşi Engin Cezzar gibi sessizce toprağa verilen usta sanatçı yaşamının büyük kısmını Bodrum Torba’daki evinde sürdürmekteydi.

Gülriz Sururi Keşanlı Ali Destanı’nın efsane oyuncusu Engin Cezzar’ın hayat arkadaşıydı. Keşanlı Ali Destanı’nda o da eşi Engin Cezzar gibi bir efsane haline geldi. Oyundaki Zilha rolü ile muhteşem bir performans sergileyen Gülriz Sururi’nin Bir An Gelir, Kıldan İnce kılıçtan Keskin, Zefiros Ebedi Genlik Rüzgarı, Gülriz’in Mutfağından, Seni Seviyorum, Görmediğim Sokaklarda ve Biz Kadınlar adlı kitapları da bulunmaktaydı.
Gülriz Sururi Kimdir; 24 Temmuz 1929 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah’tır. İlk kez 1942’de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim gördü.

Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960’ta Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961’de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma’daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

YORUMLAR


    0 YORUM

İŞTE ASALET EN DEĞERLİ SANATÇILARIMIZDAN BİRİYDİ SESSİZ BİR GEMİ GİBİ VEDA ETTİ | Olay Haber
Google Analytics Alternative