USD
EURO
ALTIN

BUNLARA GÜVENİLMEZ!BAŞKAN TRUMP VE ABD DİPLOMAT-SENATÖRLER, TÜRKİYE İÇİN SKANDAL İFADELER KULLANDI

Trump’tan skandal sözler: Türkiye onlarla 200 yıldır savaşıyor ABD Başkanı Donald Trump, dün Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ‘yeşil ışık’ yakan Beyaz Saray açıklamasının ardından askeri yetkililerle bir araya geldi. Trump toplantının basına açık bölümünde skandal ifadeler kullandı. Toplantıda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Genelkurmay Başkanı General Mark Milley de hazır bulundu. Başkan Trump […]

BUNLARA GÜVENİLMEZ!BAŞKAN TRUMP VE ABD DİPLOMAT-SENATÖRLER,  TÜRKİYE İÇİN SKANDAL İFADELER KULLANDI

Trump’tan skandal sözler: Türkiye onlarla 200 yıldır savaşıyor

ABD Başkanı Donald Trump, dün Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ‘yeşil ışık’ yakan Beyaz Saray açıklamasının ardından askeri yetkililerle bir araya geldi. Trump toplantının basına açık bölümünde skandal ifadeler kullandı.

Toplantıda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Genelkurmay Başkanı General Mark Milley de hazır bulundu. Başkan Trump toplantıda Pentagon’un başına geçen Esper’i tebrik ederek başladı.

Soru-cevap kısmında Washington Yönetimi’nin verdiği ve dünyanın yakından izlediği ‘Suriye’ kararı da gündeme geldi.

Bir gazeteci Trump’a “Sayın Başkan, tahmin ediyorum ki çoğu etrafınızda oturan bu beyefendilerin Suriye’de yaptığınız şeyin bu aşamada en iyi fikir olduğuna inandığından emin misiniz?” diye sordu.

Trump ise yanıtında uzun süredir Suriye’de bulunduklarını belirterek, bu sürecin IŞİD’e yönelik kısa bir müdahale olacağını fakat işin uzadığını ifade etti.

ABD lideri, Türkiye’nin operasyon yapacağı bölgede 50 Amerikan askerinin bulunduğunu ve bunların halihazırda çekildiğini de sözlerine ekledi.

TÜRKİYE ONLARLA SAVAŞIYOR

Trump konuşmasına devam ederek Türkiye’nin Kürtlerle 200 yıldan fazla bir süredir savaştığı gibi skandal bir ifade kullandı.

Terör örgütü PKK ve uzantıları ile tüm Kürt halkını aynı kefeye koyan Trump, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a herkese büyük bir saygıyla davranacağını umduğumu söyledim. Anlamalısınız ki onlar bizim birlikte çalıştığımız muhtelif halklarla savaşıyor. Türkiye onlarla uzun yıllardır savaşıyor. Biri bana yüzlerce yıl olduğunu söyledi. Dün bana 200 yıl ya da daha fazla olduğundan bahsetmiştiniz.

KESİN KARAR VURGUSU

Kararın kesin olup olmadığını yolundaki soruya ise Trump’ın cevabı şöyle oldu:

“Karar her zaman kesindir. Geçen sefer de kesin bir karar vermiştim fakat ‘Bir süreç içerisinde yapacağız’ demiştim. Bunu yapıyoruz aslında, bir süreç içerisinde, çok uzun bir süreç içerisinde. Bu odadaki insanlarla birlikte çalıyoruz ve askerlerimiz o süreç içerisinde geri geliyor.”

Üst düzey ABD’li isimden skandal Türkiye paylaşımı

ABD’nin Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeydoğusundaki terör unsurlarına karşı başlatacağı askeri operasyona ABD’den birçok tepki geldi. Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler, Ankara’yı ambargo ve yaptırımlarla tehdit ederken, geçmişte Trump’ın BM Daimi Temsilcisi olarak görev yapan üst düzey bir diplomattan ‘skandal’ niteliğinde bir mesaj geldi.

ABD Başkanı Trump’a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ile Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Trump’ın kararını kıyasıya eleştirdi.

New York Times gazetesinin haberine göre; bir dönem ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ni üstlenen Nikki Haley, Twitter’dan yayınladığı mesajda, “Türkiye dostumuz değildir” yazdı.

Bir dönem South Carolina Valiliği de yapan Haley, “Müttefiklerimizden arkamızda olmalarını bekliyorsak, her zaman onların arkasında olmalıyız. Kürtler Suriye’de IŞİD’e karşı başarılı savaşımızda araçtı. Onları ölüme terk etmek büyük bir hata” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG güçlerini Kürt halkının temsilcisi gibi sunan Nikki Haley, mesajını “Türkiye bizim dostumuz değildir” hashtag’iyle sonlandırdı.

CLINTON: KARAR İHANETTİR

Öte yandan, 2016 Başkanlık seçimlerinde Trump’a kaybeden Hillary Clinton da konuya ilişkin Twitter’dan bir açıklama yaptı.

Başkan Trump’ı otoriter liderleri desteklemekle suçlayan Clinton, “Trump’ın kararı hem Kürtlere hem de başkanlık yeminine korkunç bir ihanettir” ifadesini kullandı.

ABD’li senatörlerden Türkiye’ye ambargo tehdidi!

ABD’li senatörler Türkiye’ye’nin Suriye’deki PKK’lı teröristlere karşı hazırladığı operasyon için harekete geçti. Senatörler Türkiye’yi ambargo ve yaptırımlarla tehdit ederken Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması dahi gündeme geldi.sozcu.com.tr

YORUMLAR


    0 YORUM

BUNLARA GÜVENİLMEZ!BAŞKAN TRUMP VE ABD DİPLOMAT-SENATÖRLER, TÜRKİYE İÇİN SKANDAL İFADELER KULLANDI | Olay Haber
bodrum escort