USD
EURO
ALTIN

TÜRK ORDUSU HAZIR EMİR BEKLİYOR İLK HEDEF 120 KM.lik HATTI ELE GEÇİRMEK

ABD’nin çekilmeye başlamasıyla gözler Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı harekâta çevrildi. TSK’nın ilk hamleyi Tel Abyad ile Resulayn arasında, sınıra paralel 120 km’lik hatta yapması bekleniyor. Milli Savunma Bakanlığı: Ölürsem şehit kalırsam gazi Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında, “TSK vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına, 82 milyon vatandaşımızın huzur/güvenliğine yönelik tehdit/tehlike oluşturan tüm terör örgütlerine karşı […]

TÜRK ORDUSU HAZIR EMİR BEKLİYOR İLK HEDEF 120 KM.lik HATTI ELE GEÇİRMEK

ABD’nin çekilmeye başlamasıyla gözler Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı harekâta çevrildi. TSK’nın ilk hamleyi Tel Abyad ile Resulayn arasında, sınıra paralel 120 km’lik hatta yapması bekleniyor.

Milli Savunma Bakanlığı: Ölürsem şehit kalırsam gazi

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında, “TSK vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına, 82 milyon vatandaşımızın huzur/güvenliğine yönelik tehdit/tehlike oluşturan tüm terör örgütlerine karşı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle ve “Ölürsem şehit kalırsam gazi” anlayışıyla mücadeleye hazırdır” ifadeleri kullanıldı.

Suriye’nin doğusunda üslenmiş olan Amerikan askerleri dün çekilmeye başlarken Türkiye de güvenli bölge oluşturmak için planladığı harekâtın hazırlıklarını tamamladı. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nın devamı olarak kayıtlara ‘müteakip harekât’ olarak geçen operasyonun, ABD unsurlarının geri çekilmesi sonrasında başlaması bekleniyor. Yetkililer “TSK hazır. Talimat gelir gelmez başlarız” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat’ın doğusuna kısa süre içinde başlatması planlanan harekâtla ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı. Bir güvenlik yetkilisi, “Hazırlıklar en ince ayrıntısına kadar tamamlandı. Siyasi iradenin harekât emrini verdiği andan itibaren TSK hazır. Bugünse bugün; yarınsa yarın. Talimat gelir gelmez başlarız” dedi.

Harekata şu an için resmi adlandırma yapılmadı. Bu nedenle planlar sınırda konuşlu tüm birliklerin kayıtlarına, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarının devamı niteliğinde olması nedeniyle ‘müteakip harekât’ olarak geçti. Harekâtın, özellikle Akçakale karşısındaki Tel Abyad bölgesinden ABD unsurlarının güvenli şekilde geri çekilmesi sonrası başlaması bekleniyor.

PENTAGON’LA İRTİBAT

Bunun için Pentagon ile düzenli irtibat halinde kalınacak. Harekâtın nasıl başlayacağı, terör örgütü PYD/YPG’nin de bölgeyi boşaltıp boşaltmayacağı ile bağlantılı. Bunun için önce hedef istihbarat analizi yapılacak. İnsansız hava araçlarının (İHA) hedeflerde anlık değişiklikler olup olmadığına dair yapacakları keşifler ve toplayacakları istihbaratların analizi de önem taşıyor.

Terör örgütü PYD/YPG unsurlarının herhangi bir çatışmaya girmeden bölgeden çekilmesi durumunda, Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler) ile harekâta destek verecek ÖSO güçleri buluşarak ön temizliği yapacak. Ardından zırhlı birlikler ve diğer kara atış destek unsurları devreye girerek bölgede hâkimiyet sağlanacak. Hava destek unsurları da operasyona katkı verecek.

ÖSO DA DEVREDE OLACAK

PYD/YPG’nin direnç göstermesi durumunda hava destek unsurları havalanarak hedefleri imha edecek. Kara atış destek unsurları da ön temizliği hızlandıracak. Özel Kuvvetler, ÖSO ile birlikte buluştuktan sonra zırhlı birlikler komandolarla birlikte harekete geçecek. Sınır hattında Denizli, Tunceli, Siirt, Bolu, Kayseri, Sarıkamış ve Sakarya Komando Tugay komutanlıklarından birlikler hazır bekliyor. Kuzey Irak’ta devam eden Pençe harekâtlarındaki gibi terörle yerinde mücadele anlayışı kapsamında, burada da geçici üslenmeler yapılacak.

Yerel kaynaklar, ana bileşenini PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG’nin sınır hattına taşıdığı özellikle Arap kökenli teröristler arasında çözülme olduğu, bunlardan önemli bir bölümünün bölgeyi terk ettiği bilgisini paylaştı.hurriyet.com.tr

 

YORUMLAR


    0 YORUM

TÜRK ORDUSU HAZIR EMİR BEKLİYOR İLK HEDEF 120 KM.lik HATTI ELE GEÇİRMEK | Olay Haber
bodrum escort