USD
EURO
ALTIN

KAZDAĞLARI KURTULUYOR!MADEN ŞİRKETİNİN RUHSATI YENİLENMEDİ

Bakanlık Kazdağları’ndaki maden şirketinin ruhsatını yenilemedi. Alamos Gold: Kirazlı projesi durdu Kazdağları’nda altın arayan Alamos Gold inşaat ruhsatları yenilenmediği için projenin durdurulduğunu açıkladı. Kazdağları Kirazlı mevkinde halkın büyük tepkisini çeken altın arama projesini yürüten Kanadalı firma Alamos Gold inşaat ruhsatının yenilenmediği gerekçesiyle bölgedeki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada ruhsatın dün sona erdiği ruhsatları yenilenene […]

KAZDAĞLARI KURTULUYOR!MADEN ŞİRKETİNİN RUHSATI YENİLENMEDİ

Bakanlık Kazdağları’ndaki maden şirketinin ruhsatını yenilemedi.

Alamos Gold: Kirazlı projesi durdu

Kazdağları’nda altın arayan Alamos Gold inşaat ruhsatları yenilenmediği için projenin durdurulduğunu açıkladı.

Kazdağları Kirazlı mevkinde halkın büyük tepkisini çeken altın arama projesini yürüten Kanadalı firma Alamos Gold inşaat ruhsatının yenilenmediği gerekçesiyle bölgedeki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada ruhsatın dün sona erdiği ruhsatları yenilenene kadar faaliyetlerin durduğu belirtildi.

Şirket Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile temas halinde olduğunu belirterek ruhsat yenileme işlemi için bakanlığın beklendiğini vurguladı.

195 BİN AĞAÇ KESİLDİ

Kanadalı şirketin, doğa harikası Kaz Dağları’nda altın aramak için 195 bin ağacı kesip katliam yapması, göz göre göre geldi. 2007 yılından bu yana TBMM’ye verilen Meclis araştırma önergeleri ve soru önergelerinde dile getirilen uyarılar dikkate alınmadı.

Fazıl Say Kaz Dağları için çaldı

Kaz Dağları’nda devam eden madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan çevre mücadelesi sürüyor. Ünlü piyanist Fazıl Say, Su ve Vicdan Nöbeti Kamp alanında konser verdi. Konser sırasında bir konuşma yapan Say, “Onur duydum Türk halkıyla bugün. İlk gününden itibaren doğayı savunanlara da bir teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yönlendirdiler ve konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum” dedi.

RUHSAT YENİLENMEDİ

 

Enerji ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşler Genel Müdürlüğü’nce maden şirketlerinin başvurularının son sonuçları bugün yayınlandı. İnşaat ruhsatı uzutma başvurusunda bulunan Kazdağları’ndaki Doğu Biga Madencilik şirketinin adı uzatma yani ‘Temdit Başvuruları’ listesinde yer almadı. Geçtiğimiz günlerde ise Kazdağları’nda altın arayan firma inşaat ruhsatları yenilenmediği için projenin durdurulduğunu açıklamıştı.

Çanakkale’nin Kazdağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketinin inşaat ruhsatınn süresi 13 Ekim’de dolmuştu. Şirket söz konusu ruhsatın uzatılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşler Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuştu.

Müdürlük maden şirketlerinin son başvuru sonuçlarını bugün resmi internet sitesinde yayınladı. Temdit yani uzatma listesinde Doğu Biga Madencilik şirketinin isminin yer almadığı görüldü.

ŞİRKET İNŞAAT FAALİYETLERİNİ DURDURMUŞTU

Öte yandan Doğu Biga Madencilik firması, söz konusu ruhsatın yenilenme işlemlerinin uzadığını açıklamıştı. Sürecin tamamlanıncaya kadar inşaat faaliyetlerin durduğunu belirten şirket “Bu doğrultuda ilk günden bu yana tüm yasal düzenlemelere uygun hareket eden ve tüm inşaat ve işletme çalışmalarını bu çerçevede ilerleten Doğu Biga Madencilik, ruhsat yenilenme süreci tamamlanana kadar inşaat faaliyetlerini ertelemiştir.” ifadelerini kullanmıştı. SOZCU.COM.TR

YORUMLAR


    0 YORUM

KAZDAĞLARI KURTULUYOR!MADEN ŞİRKETİNİN RUHSATI YENİLENMEDİ | Olay Haber
bodrum escort