USD
EURO
ALTIN

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD YOLUNDA!TRUMP S 400 YAPTIRIM UYGULAYACAĞINI BİLDİREN İKİNCİ MEKTUP GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD temasları başlıyor: İade ziyareti Ankara-Washington hattında peş peşe yaşanan gelişmeler sonrasında gerilim üst seviyedeyken tam da bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD temaslarına başladı… Saray kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’ın skandal mektubunun görüşme sırasında iade edeceği haberini sızdırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerek Türkiye, gerekse ABD kamuoyunda çok tartışılan Washington ziyaretine başladı. Ziyaret, ABD Başkanı […]

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD YOLUNDA!TRUMP S 400 YAPTIRIM UYGULAYACAĞINI BİLDİREN İKİNCİ MEKTUP GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD temasları başlıyor: İade ziyareti

Ankara-Washington hattında peş peşe yaşanan gelişmeler sonrasında gerilim üst seviyedeyken tam da bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD temaslarına başladı… Saray kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’ın skandal mektubunun görüşme sırasında iade edeceği haberini sızdırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerek Türkiye, gerekse ABD kamuoyunda çok tartışılan Washington ziyaretine başladı.

Ziyaret, ABD Başkanı Donald Trump’ın hakarete varan ifadeler de içeren ve diplomasi sınırlarını ortadan kaldıran mektubunun gölgesinde gerçekleşiyor. Nitekim, Saray kaynakları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump mektubunu da 13 Kasım’da Beyaz Saray’da yapılacak görüşme sırasında iade edeceği haberini sızdırdılar.

MEKTUBUN İADESİ NASIL OLACAK?

Ancak mektubun iadesinin nasıl gerçekleşeceği konusunda detaylar mevcut değil. Erdoğan ile Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmeye başlamadan gazeteciler için kısa birer açıklama yapmaları ve görüntü vermeleri bekleniyor.

Erdoğan mektubu, gazeteciler önündeki bu kısa açıklama sırasında iade edebilir. İkinci olasılık ise, mektubun kameraların olmadığı görüşme bölümünde, sessiz sedasız Trump’a iade edilmesi olabilir.

için yolda olduğu saatlerde, ABD’de bir başka tartışma daha başlamış durumda… ABD Kongresi’nin en etkin isimlerinden, Başkan Trump’la aynı partiye mensup, Kongre Cumhuriyetçi grup başkanı Liz Cheney -kendisi eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in kızı- , Erdoğan’ın korumalarının ABD’ye alınmaması, havaalanına iner inmez Türkiye’ye “geri iade edilmeleri” için harekete geçti.Erdoğan’ın Washington’a yaptığı Mayıs 2017 tarihli bir önceki ziyaretinde, koruma ekibinde yer alan 15 kişi, Türk Büyükelçilik ikametgahı önünde protesto gösterisi yapan grubu sert müdahalede
bulunmuştu. Türk korumaların ABD topraklarında, izinli bir gösteriye müdahale etmeleri ABD’de, özellikle de Kongre’de büyük tepki çekmiş, korumalar hakkında gıyaplarında dava açılmıştı.

KORUMALAR “İADE EDİLİR” Mİ?

Erdoğan’ın Washington için yolda olduğu saatlerde, ABD’de bir başka tartışma daha başlamış durumda… ABD Kongresi’nin en etkin isimlerinden, Başkan Trump’la aynı partiye mensup, Kongre Cumhuriyetçi grup başkanı Liz Cheney -kendisi eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in kızı- , Erdoğan’ın korumalarının ABD’ye alınmaması, havaalanına iner inmez Türkiye’ye “geri iade edilmeleri” için harekete geçti.

Erdoğan’ın Washington’a yaptığı Mayıs 2017 tarihli bir önceki ziyaretinde, koruma ekibinde yer alan 15 kişi, Türk Büyükelçilik ikametgahı önünde protesto gösterisi yapan grubu sert müdahalede bulunmuştu. Türk korumaların ABD topraklarında, izinli bir gösteriye müdahale etmeleri ABD’de, özellikle de Kongre’de büyük tepki çekmiş, korumalar hakkında gıyaplarında dava açılmıştı.

Liz Cheney, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya yazdığı mektupta, Erdoğan’ın korumalarının ‘ABD’ye girer girmez Türkiye’ye geri gönderilmeleri’ talebinde bulundu.

Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı ikinci mektup ortaya çıktı

ABD ile Türkiye arasında kriz yaratan mektup skandalında sıcak bir gelişme yaşandı.

Londra merkezli Middle East Eye isimli internet sitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ABD ziyareti öncesinde yeni bir mektup gönderildiğini öne sürdü. Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği ikinci mektupta S-400’ler dolayısıyla yaptırım uygulanabileceğini dile getirdiği iddia edildi.

Erdoğan’a hitaben yeni bir mektup gönderdiğini öne sürdü.Erdoğan’ın bu hafta gerçekleşmesi planlanan ABD ziyareti öncesinde yazıldığı öne sürülen mektupta, Türkiye’ye S-400 savunma sistemi dolayısıyla yaptırım uygulanabileceği belirtildi.

Middle East Eye’a konuşan kaynaklar, Türkiye’nin S-400 sistemini aktive etmemesi durumunda, ABD’nin F-35 savaş uçakları programına tekrar dahil edeceğinin sözünü verdiğini söyledi.

Trump’ın yazdığı ilk mektupta kullandığı üslup büyük bir tartışma yaratmış, kullandığı sözler dünya kamuoyunun tepkisini çekmişti.

PAZARTESİ GÜNÜ İLETMİŞ

Middle East Eye’a konuşan Türk yetkililer ilk mektubun çöpe atıldığını, bu mektupta ise diplomatik bir dil kullanıldığını belirtti. Haberde Trump’ın mektubu İbrahim Kalın aracılığıyla geçen pazartesi günü ilettiği aktarıldı.

İddiaya konu olan mektupta, S-400 konusunun yanı sıra ABD’li yetkililerin sistemin durumunu düzenli olarak kontrol etmesi için Ankara’nın izin vermesi ve Rus silahlarını kullanmama sözü vermesi gibi talepler de bulunuyor.

Öte yandan 2014 yılında kurulan Middle East Eye’daki haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu mektuptan etkilenmediği belirtildi. sozcu.com.tr

 

YORUMLAR


    0 YORUM

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD YOLUNDA!TRUMP S 400 YAPTIRIM UYGULAYACAĞINI BİLDİREN İKİNCİ MEKTUP GÖNDERDİ | Olay Haber
bodrum escort