USD
EURO
ALTIN

TRUMP FİNAL’DE ”HARİKA BİR GÖRÜŞME! ERDOĞAN”MEKTUBU SAYIN BAŞKANA GERİ TAKTİM ETTİM”ABD BASINI İSE AZİL KONUSUNU SORDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’tan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’daki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor. Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Trump, Türk ve Amerikalı yetkililerin F-35 meselesinin çözümü konusunda yoğun şekilde çalıştıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da […]

TRUMP FİNAL’DE ”HARİKA BİR GÖRÜŞME! ERDOĞAN”MEKTUBU SAYIN BAŞKANA GERİ TAKTİM ETTİM”ABD BASINI İSE AZİL KONUSUNU SORDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’tan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’daki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor. Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Trump, Türk ve Amerikalı yetkililerin F-35 meselesinin çözümü konusunda yoğun şekilde çalıştıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Gündemimizde yer alan konulara ilişkin samimi görüşmeler gerçekleştirdik.

Terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadelenin önemine değindik.

Trump ile milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik.

“ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK, ÖZGÜVENİMİZ TAM”

(ABD ile) Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.

PKK/YPG’nin elindeki kamplardan kaçarak Türkiye’nin kontrolündeki bölgeye geçen, kadınların ve çocukların da bulunduğu 287 kişiyi yakaladık.

(Sözde Ermeni soykırımı) Bu konuda alnımız ak, başımız dik, özgüvenimiz tam. Türkiye bu konuda diyalogdan ve özgür tartışma ortamından yana.

104 yıl önce savaş şartlarında yaşanmış bir meselede karar vericiler siyasetçiler değil, tarihçiler olmalıdır.

“TEMSİLCİLER MECLİSİ KARARLARI BİZİ İNCİTTİ”

Suriye’deki krize kalıcı çözüm için ABD ile mutabakatımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz.

Temsilciler Meclisi kararları bizi incitti.

Ülkemiz, DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele eden ve bu uğurda şehitler veren tek NATO müttefikidir.

Terörle mücadele kararla sürecek.

“S-400 VE F-35 SORUNUNU DİYALOGLA AŞABİLİRİZ”

(Barış Pınarı Harekatı) Ülkemiz bu harekatla PKK/YPG’nin Suriye’deki ayrılıkçı gündemine ağır darbe vurmuştur.

(Suriye) Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki bu amacı gerçekleştirebileceği en güvenilir ortağı Türkiye’dir, öyle olmalıdır.

Türkiye ve ABD, DEAŞ’ı tamamen bitirmek ve Suriye’ye barış ve istikrar getirmek için birlikte çalışabilir.

Sığınmacılar için 40 milyar dolar harcadık.

Güvenli bölgenin önemine inanıyorum.

“BELGELERİ TRUMP’A VERDİK”

FETÖ bir terör örgütüdür.

FETÖ’nün ABD’deki varlığı sona erdirilmeli.

S-400 sistemi ve F-35 programı başta olmak üzere bu alanda karşılaştığımız sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelebiliriz.

2015’te G20 Antalya Zirvesinde yaptığım Güvenli Bölge oluşturma çağrısı zamanında hayata geçmediği için on binlerce masum hayatını kaybetti.

FETÖ konusunda belgeleri Trump’a verdik.

TRUMP’IN AÇIKLAMALARI

Türkiye herkesin bildiği gibi NATO müttefikimiz ve stratejik ortağımız.

Erdoğan ile Suriye’deki durumu müzakere ettik.

Üretken bir toplantı gerçekleştirdik.

Gerçekleşen müzakereler oldukça başarılıydı.

Ekonomik ilişkilerimizin büyük bir potansiyeli var.

İstikrarlı ve barışçıl bir Ortadoğu için çalışıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı bizim mücadele ettiğimiz gibi terörle mücadele ediyor.

S-400 konusunu konuştuk. Umarım çözeriz.

Türkiye F-35 için çok önemli parçalar üretiyoruz.

Türkiye, ABD’nin çok iyi bir müttefiki.Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticareti hedefliyoruz.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li mevkidaşı Donald Trump’ın daveti üzerine ülkenin başkenti Washington’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında önce Erdoğan ve Trump baş başa görüştü ardından da heyetler arası görüşmeye geçildi. Heyet görüşmesi sonrası Trump ve Erdoğan, ABD’li senatörlerle Oval Ofis’te bir görüşme gerçekleştirdi. İki liderin ortak basın açıklamasında Trump, “Türkiye’nin S400 satın alması büyük zorluklar çıkarıyor. Bugün de konuştuk gelecekte de görüşeceğiz. Umarım bu sorunu çözeceğiz. Dışişleri Bakanımız ve karşılıklı güvenlik danışmanlarımızın S400 konusunda çalışması için anlaştık” dedi. Erdoğan ise FETÖ elebaşının ABD’deki varlığına son verilmesi çağrısında bulundu ve S400 ile F35 konusunda anlaşılabileceğini belirtti. 

ORTAK BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Erdoğan ve Trump arasındaki görüşmelerin sonunda ortak basın açıklaması yapıldı.

Trump, “Son derece faydalı bir görüşme oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’na Serkan Gölge’yi serbest bıraktığı için teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Türkiye, ABD’nin NATO’daki büyük bir ortağı. Ekonomik ilişkilerimizin büyümesini bekliyoruz. Barış ve refah geleceği için diplomasi büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

“ERDOĞAN’IN HAYRANIYIM”

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile açık sözlü ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Geçen ay Pence ve Dışişleri Bakanı’nı göndermiştim. Ulusal Güvenlik Danışmanı O’brien da Türkiye’ye gitmişti. Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi konusundaki görüşmeler başarıyla sona ermişti. Bugün ateşkesin devam ettiğini görüyoruz. Cumhurbaşkanı’na iş birliği için teşekkür etmek istiyorum. Cumhurbaşkanı sorumluluklarını gerçekleştirileceğini söyledi. Gerçekten Cumhurbaşkanı’nın büyük bir hayranıyım” ifadesini kullandı.

Trump, “Ateşkesin başarılı olmasını isteyen birçok insan var. Bu kadar zaman onlarca ve yüzlerce yıl sonra ilerleme sağlanması gerçekten çok güzel. Türkiye, ABD’den sonra NATO’nun en büyük ikinci ordusudur ve savunma harcamalarını giderek arttırması ve yüzde 2’lik orana yaklaşması son derece önemli. 28 NATO üyesi arasında 8. sıradalar. Son derece önemli bir noktadalar. NATO’nun Afganistan’daki operasyonlarına destek sağlamaktalar. IŞİD’in ortadan kaldırılmasında önemli ve büyül bir rol oynadı. Biliyorsunuz Bağdadi’yi ortadan kaldırdık. Türkiye bize çok yardımcı oldu takdir ediyoruz müteşekkiriz. Türk vatandaşlarına ve Erdoğan’a müteşekkiriz” açıklamasında bulundu.

S400 KONUSUNDA ANLAŞTIK”

Trump, “Türkiye’nin S400 satın alması büyük zorluklar çıkarıyor. Bugün de konuştuk gelecekte de görüşeceğiz. Umarım bu sorunu çözeceğiz. Dışişleri Bakanımız ve karşılıklı güvenlik danışmanlarımızın S400 konusunda çalışması için anlaştık. 100 milyar dolarlık karşılıklı ticaret anlaşması için mütabık kaldık. Bu konuda önemli gelişme sağladığımızı düşünüyoruz. Türkiye’de gerçekten bunu istemektedir. 100 milyar dolara çıkarılmasını düşünüyoruz yani mevcut rakamın 4 katına çıkarılmasını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“MEKTUPBU GERİ TAKDİM ETTİM”

Erdoğan mektup konusunda da “Mektubu Sayın Başkan’a geri takdim ettim” dedi.

Erdoğan mektup ve terörist  Ferhat Abdi Şahin konusunda da “Mektupları bugün Sayın Başkan’a tekrar takdim ettim. Ferhat Abdi Şahin denilen teröristin Amerika gibi bir ülkenin Başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım. CIA’in bu adamın terörist olduğuna dair belgesini de kendilerine takdim ettim. CIA bunun terörist olduğunu belgelemiş.Bir şeyi birbirinden ayırt etmemiz lazım. Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz terör örgütleriyle.Teröristin ırkı, milleti, dini, vatanı olmaz. Terörist, teröristtir. Eğer mücadeleyi vermezseniz bedelini yarın çok ağır ödersiniz” ifadelerini kullandı.hürriyet.com.tr-sozcu.com.tr

YORUMLAR


    0 YORUM

TRUMP FİNAL'DE ''HARİKA BİR GÖRÜŞME! ERDOĞAN''MEKTUBU SAYIN BAŞKANA GERİ TAKTİM ETTİM''ABD BASINI İSE AZİL KONUSUNU SORDU | Olay Haber
bodrum escort