USD
EURO
ALTIN

RUSYA İKNA ETTİ LİBYA’DA HAFTER ATEŞKESİ KABUL ETTİ

Libya’da Hafter ateşkesi kabul etti Libya’da Hafter’e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes çağrısını kabul etti. Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Rusya ve Türkiye’nin ateşkes çağrısını şartlı olarak kabul etti. Libya’da ateşkesin bu gece devreye gireceği belirtildi. Reuters haber ajansının geçtiği bilgiye göre; Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmet Mismari, Libya’nın batısında […]

RUSYA İKNA ETTİ LİBYA’DA HAFTER ATEŞKESİ KABUL ETTİ

Libya’da Hafter ateşkesi kabul etti

Libya’da Hafter’e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes çağrısını kabul etti.

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Rusya ve Türkiye’nin ateşkes çağrısını şartlı olarak kabul etti. Libya’da ateşkesin bu gece devreye gireceği belirtildi.

Reuters haber ajansının geçtiği bilgiye göre; Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmet Mismari, Libya’nın batısında yürüttükleri operasyonlara karşı ateşkes çağrılarını kabul ettiklerini ancak ateşkesin ihlali durumunda karşı tarafa şiddetli karşılık vereceklerini belirtti.

8 Ocak Çarşamba günü İstanbul’da Türkakım doğalgaz boru hattını açılışında bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’da ateşkes çağrısında bulunmuştu.

MSB’den ateşkes açıklaması: Yakından takip ediyoruz.

Milli Savunma Bakanlığı, Libya ve İdlib’te ateşkesin ilanından itibaren tarafların ateşkese uyma gayreti içerisinde olduklarını ve ateşkes uygulamalarının yakından takip edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada dört gün önce İstanbul’da icra edilen Türkiye ve Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanları Zirvesinde, Libya ve İdlib’te ateşkes ilan edilmesi kararının alındığı ve taraflara ateşkes çağrısı yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Libya ve İdlib´te 12 Ocak 2020 saat 00:01´den itibaren ateşkes uygulaması başlamıştır. Her iki bölgede uygulamaya konulan ateşkes, saldırıları durdurarak, can kayıpları ile göç akımlarını önlemek, hayatın yeniden normale döndürülmesine katkı sağlamak suretiyle istikrar ve barışın tesis edilmesi yönünde atılmış önemli bir adımdır. Her iki bölgede ateşkesin ilanından itibaren tarafların ateşkese uyma gayreti içerisinde oldukları, münferit bir iki olay dışında durumun sakin olduğu gözlenmektedir. Ateşkes uygulamaları yakından takip edilmektedir.” (DHA)-CUHHURİTET.COM.TR

YORUMLAR


    0 YORUM

RUSYA İKNA ETTİ LİBYA'DA HAFTER ATEŞKESİ KABUL ETTİ | Olay Haber
bodrum escort