USD
EURO
ALTIN

MÜLTECİLER YUNANİSTAN KAPISINA DAYANDI!ERDOĞAN 18 BİN MÜLTECİ SINIRI GEÇTİ

Erdoğan açıkladı! 18 BİN KİŞİ SINIRI GEÇTİ Türkiye’nin kapıları açmasının ardından sınırımızı geçen mülteci sayısını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz dün ne yaptık? Kapıları açtık, bu sabah itibarıyla sınırı geçenler 18 bin oldu. Bugün herhalde 25 bin 30 bini bulur” dedi. Avrupa Birliği’nin (AB) göçmenler konusunda Türkiye’ye verdiği sözleri tutmadığını kaydeden Erdoğan, “Biz bu kapıları bundan […]

MÜLTECİLER YUNANİSTAN KAPISINA DAYANDI!ERDOĞAN 18 BİN MÜLTECİ SINIRI GEÇTİ

Erdoğan açıkladı! 18 BİN KİŞİ SINIRI GEÇTİ

Türkiye’nin kapıları açmasının ardından sınırımızı geçen mülteci sayısını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz dün ne yaptık? Kapıları açtık, bu sabah itibarıyla sınırı geçenler 18 bin oldu. Bugün herhalde 25 bin 30 bini bulur” dedi. Avrupa Birliği’nin (AB) göçmenler konusunda Türkiye’ye verdiği sözleri tutmadığını kaydeden Erdoğan, “Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız ve bu devam edecek. Neden? AB sözünde durması lazım. Sözünü tutması lazım” diye konuştu.

Suriye’nin İdlib kentinde Türk askerlerine rejim güçlerinin saldırısında 36 askerin şehit olmasının ardından Türkiye’den Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlere sınır kapılarını açtığı duyurulmuştu.

Türkiye’nin kararının ardından binlerce mülteci Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçme hayaliyle sınır kapılarına ve kaçak geçiş bölgelerine akın etti.

Türkiye’nin denizden ve karadan geçişlerine müdahale etmediği mültecilerin kaçının sınırı geçtiğini ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

İstanbul Dolmabahçe Sarayı’ndaki çalışma ofisinde İstanbul’un AKP’li eski ve yeni milletvekillerine seslenen Erdoğan, Türkiye sınırlarından çıkan göçmenlerin sayısının 18 bini geçtiğini söyledi

‘KAPILARI AÇTIK, KAPATMAYACAĞIZ’

Erdoğan mülteci geçişiyle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

* Ne dedik aylar önce ‘Böyle giderse kapıları açmak zorunda kalacağız.’ İnanmadılar. Biz dün ne yaptık? Kapıları açtık. Bu sabah itibariyle sınırı geçenlerin sayısı 18 bin oldu. Bugün herhalde 25 bin 30 bini bulabilir.

* Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız ve bu devam edecek. Neden? AB sözünde durması lazım. Sözünü tutması lazım.

* Biz bu kadar mülteciyi bakmak, onları beslemek durumunda değiliz. Eğer dürüstseniz, samimiyseniz o zaman siz de buradan bir paylaşımda bulunacaksınız. Bulunmadığınız takdirde biz bu kapıları açarız.

Sınırı geçemeyen göçmenler geri dönüyor: “Bizi dövdüler biz de onlara taş attık”

Avrupa’ya geçiş yapma hayaliyle Türkiye’nin dört bir yanından Edirne’ye gelen göçmenler, Kastanies Sınır Kapısı’nda geçişlere izin vermeyen Yunanistan’ın sert müdahalesi ile karşılaştı. Yunan askeri birlikleriyle sınır boyunca karşı karşıya gelen düzensiz göçmenler, bölgede adeta can pazarı yaşandığını anlattı. Afgan Faruk Nesir, Yunanistan’ın tavrı nedeniyle Edirne’den İstanbul’a geri döneceğini söylerken, “Bunlar zalim. Yunanistan askerleri, kadınları ve erkekleri dövdü” dedi. Göçmenler gece boyunca Edirne’ye gelmeye devam ederken, Sözcü o anlarda oradaydı.

Suriye’nin İdlib kentinde Türk askerlerine rejim güçlerinin saldırısında 33 askerin şehit olmasının ardından Türkiye’den Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlere sınır kapılarını açtığı duyurulmuştu.

Türk askerinin, sınır bölgelerinde göçmenlere müdahale etmeyeceğini duyan yüzlerce kişi, Edirne’nin Pazarkule Sınır Kapısı’na akın etti. Gün boyunca Türkiye-Yunanistan sınırını aşmak için çabalayan çoğunluğu İranlı olmak üzere Afgan ve Pakistanlı düzensiz göçmenler, Yunan askeri birlikleri ile karşı karşıya geldi.

Avrupa’ya geçiş yapma hayaliyle İstanbul’dan Edirne’ye gelen düzensiz göçmenler, Yunanistan’ın Kastanies Sınır Kapısı’nı da kapatmasıyla tampon bölgede bir araya gelmeye devam etti.

SINIRDAN KAÇAK GEÇMEYİ DENEDİLER

Gece geç saatlere kadar kiraladıkları taksi ve otobüslerle Edirne’ye ulaşmayı başaran göçmenler, hava karanlığından faydalanarak sınırı kaçak yollarla aşmayı denedi.

Yunan askerlerinin göçmenleri geri püskürtme amacıyla havaya ateş açtığı, plastik mermi ve gaz bombalarıyla hedef aldığı olaylara bazı göçmenler tepki gösterirken; bazıları ise hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte bölgede ateş yakarak ısınmayı tercih etti.

Sağanak yağmurda ateşle ısınmaya çalışan düzensiz göçmenler, Yunanistan’ın sınırı açmaması nedeniyle günün ilk ışıklarıyla Edirne’den ayrılacaklarını söyledi.

YUNAN ASKERLERİ GAZ BOMBASI KULLANDI

Düzensiz göçmenler, Pazarkule Sınır Kapısı’nın da kapalı olması nedeniyle bölgede bulunan askeri alanı çevreleyen tellere zarar vererek tampon bölgeye ulaştılar. Çocukların, kadınların ve yaşlıların gruplar halinde bulunduğu bölgede tampon bölgeye askeri alandan gece boyunca giriş ve çıkışlar sürdü.

Yunan askerleri zaman zaman tampon bölgeye gaz bombası atarken; düzensiz mülteciler de alandan ayrılmak zorunda kaldılar. Yunanistan’ın sınır geçişlerine izin vermemesi ve sert müdahalesi sonucunda günün erken saatlerinde Edirne’ye ulaşan bazı düzensiz göçmenlerin ise gece saatlerinde İstanbul’a geri dönmesi dikkat çekti.

“KADINLARI VE ERKEKLERİ DÖVDÜLER”

Pazarkule Sınır Kapısı’nda Avrupa’ya geçebilmek umuduyla gelen düzensiz göçmenlerden Faruk Nesir, Afganistan’dan Türkiye’ye bir buçuk sene önce geldiğini ve Yunanistan’a gitmek istediğini söylerken,
“Bir buçuk senedir İstanbul’da yaşıyorum. Avrupa’ya gitmek istiyordum ama bırakmıyorlar. Bunlar zalim. Sınırdan geçebilirsem iş bulmak için gideceğim. Yunanistan askerleri, kadınları ve erkekleri dövdü. Biz de onlara taş attık. Sonra da bize ateş ettiler. Biz de İstanbul’a geri dönüyoruz. Türkiye sınır kapılarını açtı ama Yunanistan açmıyor. Türk askerler bize bir şey söylemiyorlar. Biz sınırdayız, askerler de burada. Ama Yunan askerleri bırakmıyor. Sınırdan geçersek de bizi dövüp geri gönderecekler” dedi.

Gece boyunca yüzlerce düzensiz göçmen Edirne’ye gelmeye devam ederken; Yunanistan’ın sınırı kapatması ve sert müdahalesi, sağanak yağış ve hava sıcaklıklarının düşmesi gibi nedenlerle göçmenler de araçlarla İstanbul’a geri dönmeye başladı.sozcu.com.tr

Sınırı kapatan Yunan askerleri, göçmenlere gaz bombası ile müdahale ediyor

Türkiye’nin her yerinden Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenler, Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. Yunanistan bu sabah sınır kapısını tel örgüyle kapatırken, zaman zaman göçmenlere gaz bombası atıyor. Göçmenler de taş atarak karşılık veriyor.

Türkiye’nin her yerinden Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenler, Edirne’ye akın etmeye devam ediyor. Yunanistan bu sabah sınır kapısını tel örgüyle kapatırken, zaman zaman göçmenlere gaz bombası atıyor. Göçmenler de taş atarak karşılık veriyor. Yunan güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası zor anlar yaşayan bazı göçmenlerse ‘Siz nasıl bir şeysiniz’ diye tepki gösterdi.

Dün sabah saatlerinden itibaren yurdun her yerinden Edirne’ye doğru yola çıkan göçmenler, Pazarkule Sınır Kapısı’na gelmeye devam ediyor. İstanbul’dan taksi, otobüs ve trenler ile Edirne’ye gelen göçmenlerin sayısı her geçen saat artıyor. Pazarkule Sınır Kapısı önünde büyük yoğunluk yaşanırken, Yunan askerlerinin Kastanies Sınır Kapısı’nı yaya ve araç trafiğine kapatması üzerine yüzlerce göçmen tampon bölgede bekliyor.

OTOBÜSLERİ ÇEKİP, TEL ÖRGÜYLE KAPATTILAR

Sınır hattını dün otobüsler ile kapatan Yunanlılar, bu sabah ise tel örgüler çekti.

GAZ BOMBASI ATAN YUNAN ASKERİNE TAŞLA KARŞILIK VERİYORLAR

Pazarkule Sınır Kapısı önü ve çevresindeki tel örgüler ardında bekleyen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenleri, Yunan askerleri zaman zaman gaz bombası atarak dağıtmaya çalışıyor. Tel örgüleri aşarak karşı tarafa geçmeye çalışan göçmenler ise Yunan askerlerini taşla karşılık veriyor. Yunan askerlerinin müdahalesi nedeniyle gerginlik sürüyor.

ISPARTA’DAN EDİRNE’YE

ürkiye’nin pek çok bölgesinden kendi imkanlarıyla Edirne’ye ulaşan göçmenlerden bir İranlı “15 saattir yoldaydık, çok zor, çok soğuk, ne olacak bilmiyorum. Isparta’dan geliyoruz” dedi. Yalova’dan İstanbul’a oradan da Edirne’ye ulaştığını anlatan başka bir göçmen de “Açacaklar mı kapıları bekliyoruz. Otobüsler bir yerde bıraktı, oradan yürüyerek geldik” diye konuştu.

‘BURADA HAYAT ÇOK ZOR’

Ailesi ile birlikte Isparta’dan Pazarkule Sınır Kapısı’na doğru yürüyen göçmen ise “Otobüsten inip, sınıra doğru yürümeye başladık. İnşallah kapılar açılır da geçeriz. Burada hayat çok zor.  Çocuklarımla geldim. Çocuklarımın biri 4, diğeri 10 yaşında” şeklinde konuştu.

LASTİK BOTLARLA MERİÇ ÜZERİNDEN YUNANİSTAN’A GEÇİYORLAR

Türkiye’nin çeşitli illerinden yola çıkıp Edirne’ye gelen göçmenler, sınır kapılarını kapatan Yunanistan’a, Doyran köyünden Meriç Nehri’ni lastik botla aşarak geçiyor. Yunan askerleri, göçmenlerin geçişini engellemek için sık sık gaz bombası kullanırken, nehirde lastik botları kuma saplanan aile, 2 saat sonra kurtarıldı.

Türkiye’nin göçmenlere ‘açık kapı politikası’ uygulayacağını açıklamasının ardından Edirne’den Yunanistan’a geçmek isteyen göçmenlerin hareketliliği sürüyor. Yunanistan’ın Pazarkule Sınır Kapısı’nı kapatmasının ardından göçmenler, bu ülkeye geçebilmek için Meriç Nehri’ni kullanıyor. Sınırın sıfır noktasında bulunan Doyran köyünden lastik botla Meriç Nehri’ni aşan göçmenler, Yunanistan tarafına geçiyor. Geçişlerin artması üzerine Yunan askerleri nehrin karşı tarafında önlem almaya başladı. Yunan askerleri, sık sık ses bombası atıp, uyarı anonsları yaparak, göçmenlerin nehri geçmesini engellemeye çalışıyor.

NEHİRDE MAHSUR KALDILAR

İçinde bir göçmen ailenin bulunduğu lastik bot, Meriç Nehri’nde kuma saplandı. Mahsur kalan aile, Türkiye tarafından başka bir botla bölgeye gidenler tarafından yaklaşık 2 saat sonra kurtarıldı.

Nehir kıyısında Yunanistan’a geçmek isteyen çok sayıda göçmen bekleyişlerini sürdürürken, Yunan askerleri ise güvenlik önlemlerini artırıyor.hurriyet.com.tr

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM

MÜLTECİLER YUNANİSTAN KAPISINA DAYANDI!ERDOĞAN 18 BİN MÜLTECİ SINIRI GEÇTİ | Olay Haber
bodrum escort