USD
EURO
ALTIN

DÜNYANIN GÖZÜ MOSKOVA’DA!ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDEN SONRA SAVAŞ BİTECEK Mİ?

Dünyanın gözü Moskova’da! İşte masaya gelecek olan meseleler! İdlib’de artan gerilim sonrası dünyanın gözü kulağı bugün Moskova’da. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmede öne çıkması beklenen konular… Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi bomba analiz! Moskova takviye üstüne takviye yapıyor İdlib’den arka arkaya gelen şehit haberlerinin ardından gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerinde kritik […]

DÜNYANIN GÖZÜ MOSKOVA’DA!ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDEN SONRA SAVAŞ BİTECEK Mİ?

Dünyanın gözü Moskova’da! İşte masaya gelecek olan meseleler!

İdlib’de artan gerilim sonrası dünyanın gözü kulağı bugün Moskova’da. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmede öne çıkması beklenen konular…

Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi bomba analiz! Moskova takviye üstüne takviye yapıyor

İdlib’den arka arkaya gelen şehit haberlerinin ardından gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerinde kritik gün. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in görüşmesi öncesi uluslararası kamuoyu kapsamlı analizler hazırladı. Reuters ve Bloomberg kritik toplantı öncesinde hazırlanan kapsamlı analizi okurlarıyla paylaştı. Reuters’ın analizine göre Moskova yönetimi, İdlib görüşmeleri öncesinde Suriye’deki birliklerini hava ve deniz yoluyla takviye ediyor.

Suriye’deki insanlık dramının bitmek tükenmek bilmediği İdlib’de sıcak gelişmeler yaşanırken, dünyanın gözü kulağı bugün Rusya’da olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir araya geleceği görüşme öncesi Reuters çarpıcı bir ayrıntıyı gündeme getirdi.

Reuters tarafından derlenen havacılık verileri ve İstanbul Boğazı’ndaki gemi hareketlerine göre, Rusya, bugün Türk ve Rus liderlerin Moskova’da yapacağı İdlib görüşmeleri öncesinde Suriye’deki birliklerini hava ve deniz yoluyla takviye ediyor.

6 GÜNDE 5 GEMİ GÖNDERDİLER

Rusya, ABD birliklerinin Suriye’nin bir kısmından geri çekilme kararı aldığı Ekim’den beri ilk defa bu kadar hızlı bir şekilde destek gönderiyor. Reuters’ın analiz ettiği verilere göre Rusya, Suriye’ye 28 Şubat’tan bu yana geçen altı günde beş savaş gemisi gönderdi. Rusya daha önceleri haftada bir veya iki savaş gemisi gönderiyordu.

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Moskova’da Rusya Lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşme için Ankara Esenboğa’dan 10:35’te hareket etti.

Erdoğan’la beraber Rusya’ya giden heyette, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik yer aldı.

Kritik görüşmede masada dört ana başlık bulunuyor:

– İdlib’deki Türk gözlem noktaları,
– M-4 ve M-5 karayollarının durumu,
– İdlib şehir merkezinin akıbeti,
– Bölgedeki cihatçı terör örgütü üyeleri ile ılımlı Esad rejim muhaliflerinin birbirinden ayrılması.

GÖZLEM NOKTALARI VURGUSU

Türkiye, İdlib’de Astana süreci ve Soçi mutabakatları çerçevesinde oluşturulan Türk gözlem noktalarının tümünün korunmasından yana. Bu gözlem noktaları dikkate alınarak, Rejim ordusunun Türk gözlem noktalarını da kuşatacak şekilde bölgede ilerlemesinin kabul edilemez olduğunu söyleyecek olan Erdoğan, Esad birliklerinin Soçi anlaşmasında öngörülen ilk konumlarına geri dönmelerini isteyecek.

RUS SAVUNMA BAKANLIĞINDAN SERT AÇIKLAMA

SERAKİB’TE RUS ASKERİ

Masada bulunan ikinci konunun odak noktası Serakib’de Esad birlikleri ile muhalifler arasında çok ciddi çatışmalar devam ediyor. Kentteki son gelişme, Serakib’in birkaç kez el değiştirdikten sonra yeniden Esad rejim güçlerinin eline geçmesi ve kente devriye gezmek üzere Rus askeri polisi yerleştirilmesi olmuştu. Rusya böylece Türk silahlı kuvvetlerinin Serakib’e ağır saldırıda bulunmasının önüne kendi askerlerini kalkan yapmıştı.

KORİDOR MU, CEP Mİ ?

Moskova’da masadaki üçüncü önemli konu, halen BM ve Türkiye tarafından resmen terör örgütü olarak tanınan Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) kontrolündeki İdlib şehir merkezinin akıbeti olacak. Türkiye, sınırlarına çok yakın durumdaki, milyonlarca kişinin yaşadığı kent merkezinin Esad ordusunun eline geçmesinin, yeni ve çok büyük bir mülteci akını yaratacağından endişeli. Bu nedenle bölgenin TSK destekli güçler tarafından kontrol edilmesi gerektiğini savunuyor.SOZCU.COM.TR

YORUMLAR


    0 YORUM

DÜNYANIN GÖZÜ MOSKOVA'DA!ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDEN SONRA SAVAŞ BİTECEK Mİ? | Olay Haber
bodrum escort