USD
EURO
ALTIN

TÜRKİYE RUSYA ATEŞKESİ İMZALADI AMA NASIL UYGULANACAĞI MERAK EDİLİYOR!

İdlib’de ateşkesin ardından Rusya’dan ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in görüşmesinin ardından İdlib için alınan ateşkes kararıyla ilgili Moskova’dan ilk açıklama geldi. RIA’nın askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, ateşkesin gözlemlendiği ve bölgede durumun sakin olduğu belirtildi. İdlib’de Esad rejiminin saldırılarında Türk askerlerinin şehit olması sonucu gerilen Türkiye-Rusya ilişkileri dün Moskova’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip […]

TÜRKİYE RUSYA ATEŞKESİ İMZALADI AMA NASIL UYGULANACAĞI MERAK EDİLİYOR!

İdlib’de ateşkesin ardından Rusya’dan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in görüşmesinin ardından İdlib için alınan ateşkes kararıyla ilgili Moskova’dan ilk açıklama geldi. RIA’nın askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, ateşkesin gözlemlendiği ve bölgede durumun sakin olduğu belirtildi.

İdlib’de Esad rejiminin saldırılarında Türk askerlerinin şehit olması sonucu gerilen Türkiye-Rusya ilişkileri dün Moskova’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bir araya getirdi.

Bölgedeki gerginliği dindirmek için yaklaşık 6 saat süren zirveden ‘ateşkes’ kararı çıkmıştı. Gece yarısı itibarıyla yürürlüğe giren ateşkesin ardından Rusya cephesinden ilk açıklama geldi.

Reuters’ın RIA’dan aktardığı habere göre Rus askeri kaynakları ateşkesin yakından gözlemlendiğini ve bölgede durumun sakin olduğunu duyurdu.

İŞTE MUTABAKATTAKİ MADDELER

Erdoğan ve Putin açıklamalarının ardından iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından okunan mutabakat metnine göre, Türkiye ve Rusya, Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki ateşkes rejiminin uygulanmasının garantörleri olarak, Suriye’de Gerginliği Azaltma Bölgeleri Oluşturulmasına İlişkin 4 Mayıs 2017 tarihli Muhtıra ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin 17 Eylül 2018 tarihli Muhtıra’yı hatırda tutarak, Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini yineledi.sozcu.com.tr

YORUMLAR


    0 YORUM

TÜRKİYE RUSYA ATEŞKESİ İMZALADI AMA NASIL UYGULANACAĞI MERAK EDİLİYOR! | Olay Haber
bodrum escort