USD
EURO
ALTIN

CAMİLERDE ÇAV BELLA ŞARKICI ÇALINDI İZMİR’DE PROVOKATÖRLER İŞ BAŞINDA! TWİTTİRÇİ BANU ÖZDEMİR TUTUKLANDI

‘Çav Bella’da ilk tutuklama CHP’li Banu Özdemir’e İzmir’de bazı camilerde kimliği belirsiz kişilerce çalınan ‘Çav Bella’ şarkısını sosyal medya hesabından paylaşan eski CHP İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı. Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ SÖZCÜ’ye konuştu. Suçlama ve tutuklama kararının hukuka aykırı olduğunu savunan Karadağ, ”Olayı gerçekleştirenleri bulmuyorlar, bu videoları haber sitelerinde yayınlandıktan iki saat sonra […]

CAMİLERDE ÇAV BELLA ŞARKICI ÇALINDI İZMİR’DE PROVOKATÖRLER İŞ BAŞINDA! TWİTTİRÇİ BANU ÖZDEMİR TUTUKLANDI

‘Çav Bella’da ilk tutuklama CHP’li Banu Özdemir’e

İzmir’de bazı camilerde kimliği belirsiz kişilerce çalınan ‘Çav Bella’ şarkısını sosyal medya hesabından paylaşan eski CHP İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı. Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ SÖZCÜ’ye konuştu.

Suçlama ve tutuklama kararının hukuka aykırı olduğunu savunan Karadağ, ”Olayı gerçekleştirenleri bulmuyorlar, bu videoları haber sitelerinde yayınlandıktan iki saat sonra sosyal medyada yorumsuz olarak paylaşan müvekkilimi tutukluyorlar. Bunun bir senaryo olduğu anlaşılıyor. Amaçları, Banu Özdemir’in parti kimliği üzerinden olayı CHP’ye mal etmek” dedi.

İzmir’deki bazı camilerin hoparlörlerinden 20 Mayıs’ta ‘Çav Bella’ şarkısı çalınmıştı. Müftülüğün açıklamasında, yayının merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti. İzmir başsavcılığı da soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Soruşturma kapsamında söz konusu görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan eski CHP İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, dün akşam gözaltına alındı.

Emniyet’teki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edilen Banu Özdemir, ‘dini değerleri alenen aşağılamak’ iddiası ile tutuklandı.

“TUTUKLAMA HUKUKA AYKIRI”

SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ şöyle konuştu:

* Hukuk çerçevesinde bir açıklama yapmamı isterseniz yapabileceğim hiçbir hukuki açıklama yok. Çünkü hukuk yok. Suçlama ve tutuklama kararı hukuka aykırıdır.

* Söz konusu olay ile Banu Özdemir’in hiçbir ilgisi yoktur. Müvekkilim sadece Twitter’da camilerden ‘Çav Bella’ adlı şarkı yayınlandığı hakkında internette yayınlanan videoları paylaşmıştır.

“GECE YARISI EVİME GELİP TELEFONU ALDILAR”

* Yazılmış, çizilmiş, oynanmış bir senaryo bu. Başından itibaren süreç normal işlemedi. Banu Özdemir ifade vermek için Emniyet’e gittiğinde polisler bana ‘Avukat bey, size şunu bildirelim, müvekkiliniz bugün burada kalacak’ dedi. Yani daha ifadesi alınmadan gözaltına alınacağı belliydi.

* Banu Hanım’ın telefonunu almadılar. Telefonunu bana verdi, evime götürdüm. Gece yarısı saat 00.40’ta polisler evime gelip benden telefonu aldı. ‘Paylaşımda bir suç unsuru olmadığı için, telefonunu inceleyip, oradan başka bir şey tutturabilir miyiz, tutuklamaya başka bir gerekçe yaratabilir miyiz’ diye aldılar ama bir şey bulamadılar.

“CHP’Lİ OLDUĞU İÇİN HEDEF SEÇİLDİ”

* Mahkemenin tutuklama gerekçesi, sosyal medyada çok fazla paylaşım olması ve halkın galeyana gelmesi. Ama biz şunu söyledik: Bu görüntüler müvekkilimden önce çeşitli internet sitelerinde yayınlandı, bir şey olmadı, Banu Özdemir iki saat sonra paylaşınca ‘AK trol’ ordusunun hedefi olunca mı galeyan oluştu?

* Camilerimizin merkezi sistemine korsan saldırı düzenleyerek bu şarkıyı çalanları yakalamıyorlar, haber yapılan bir videoyu yorumsuz paylaşan Banu Özdemir’i tutukluyorlar.

CHP’DEN İLK TEPKİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Twitter hesabından Banu Özdemir hakkında şu açıklamayı yaptı:

* İzmir adliyesine hiç yakışmadı. Banu Özdemir’i kurban seçtiniz. Camilerden müzik yayını yapan alçakları serbest bırakıp Banu Özdemir’i tutuklamaya sevketmek ve yandaş trollere tutuklandı diye yaydırmak, sonra infial oldu deyip tutuklamak adalet değil. Kınıyorum.

* Camilerden İzmir’de müzik yayını yapan alçaklar kim? Telsiz frekanslarını kim kullanıyor? Neden onlar yakalanmıyor da bu aczi soran Banu Özdemir tutuklanıyor. İzmir adliyesine kimler baskı yapıyor? Adliye trol yönetimine mi geçti? İnfial müzik yayınına değil de Özdemir’e mi?

* Canileri, tecavüzcüleri adli kontrol şartıyla salıp bir masumu cezaevine gönderen adaletinizi seveyim. Trollerin paralel Adalet Bakanlığı mı var? Onlar ne derse oluyor. Banu Özdemir’i değil suçluları yakalayın. Yoksa yakalayamaz mısınız? Troller mi istemiyor?

* İzmir’de camilerimize sahip çıkamayanlar serbest. Ama olanı anlatıp müftülük uyuyor mu demek suç. Banu Özdemir’i sadece trolleriniz istiyor diye tutukladınız. Ayıp. CHP hukukçu zulmüyle de, trol zorbalığıyla da,cami provakasyonunu siyaset aracı yapanlarla da mücadelesini sürdürecek.

* Banu Özdemir suçsuzdur. Onu kurban seçenler suçluları korumaktadır.

İzmir’de neler oluyor?

İzmir’in çeşitli camilerinde önceki gün Çav Bella adlı şarkının çalınmasının ardından bugün de müzik yayını yapıldı. Bornova ve Bayraklı’daki bazı camilerin hoparlörlerinden, Aşık Mahzuni Şerif’e ait olan ve Selda Bağcan’ın seslendirdiği “Yuh yuh” adlı şarkı çalındı. İzmir İl Müftülüğü, olay açıklığa kavuşana kadar tedbir amaçlı olarak merkezi ezan sistemine ara verildiğini açıkladı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı provokatif olayın faillerinin bulunması için soruşturma başlattı. Olay kamuoyunda tartışma yaratırken, sanatçı Selda Bağcan kınama açıklaması yaptı. CHP’liler yaşananlara tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, olayın faillerinin bulunması için suç duyurusunda bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İbadet yerleri kutsalımızdır. Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında başka herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz. İzmir’de yaşananların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz” dedi. Söz konusu olayla ilgili videoları Twitter’da paylaşanlar arasında yer alan CHP eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir ise tutuklandı.

İzmir’deki camilerden müzik yayını yapıldığı anlara ilişkin sosyal medyada cep telefonu ile çekilmiş videolar yayınlandı. O videoları Twitter hesabından paylaşanlardan biri de CHP eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’di.

Özdemir dün akşam ifadesi alınmak üzere Emniyet’e götürüldü. Gözaltında tutulan Özdemir’e görüntülerin eline nasıl ulaştığı sorusu yöneltildi.

CHP’Lİ ÖZDEMİR TUTUKLANDI

Telefonu incelemeye alınan Özdemir’in ifadesinde, “Dini değerlere herhangi bir saygısızlık yapma kastım bu zamana kadar olmadı, inancım gereği bundan sonra da olamaz” dediği öğrenildi.

Emniyet’teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Banu Özdemir hakkında, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklama kararı verildi.

PROVOKATİF SALDIRI BUGÜN DE TEKRARLANDI

Provokatif eylem bugün de tekrarlandı. İzmir’in Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı camilerde bu kez Aşık Mahzuni Şerif’in eseri olan ve Selda Bağcan’ın seslendirdiği “Yuh yuh” adlı şarkı çalındı.

Bağcan, “İzmir’deki cami hoparlörlerinden benim şarkımı dinletmişler. Tamamen provokatif bir eylem. Ülkeyi bir yerlere çekmeye çalışıyorlar. Şiddetle kınıyorum” açıklamasında bulundu.

AKP’Lİ DAĞ, SOYER’İ HEDEF ALDI

Provokatif eylemler üzerine kamuoyunda tartışma başladı. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Tunç Soyer’i hedef alan bir açıklama yaptı.

Dağ, Soyer’e, “İki gün önce bir demecinizde ‘Çav Bella benimle özdeşleşti’ demiştiniz. Bu milletin dini değerlerine karşı bu çirkin saldırıyı gerçekleştirenlere ve bu provokasyona sahip çıkan parti yöneticilerine karşı bir duruşunuz olacak mı” diye sordu.

SOYER: “OYUNA GELMEYELİM”

Olayı kınayan bir açıklama yapan Soyer şöyle konuştu:

* Mübarek Ramazan ayının sonunda milletçe bayrama hazırlanırken İzmir’de bazı camilerin minarelerinden şarkı çalınması benimle birlikte tüm İzmirliler’i üzmüştür.

* Hedefleri halkımızın dirliği, birliğini bozmaktır. Bu oyuna gelmeyelim. Asla kabul etmeyeceğimiz bu provokasyonu gerçekleştirenleri lanetliyor, güzel İzmir’in adını bu olayla yan yana getirip politika malzemesi yapanları da kınıyorum.

CHP SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

CHP’li yetkililer, bunun bir provokasyon olduğunu belirterek tepki gösterdi. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Yücel yazılı açıklamasında şöyle dedi:

* Kutsal mekanlarımız olan camilerimiz üzerinden yapılan saldırıyı sadece ibadethanelerimize yapılmış bir saldırı olarak görmüyoruz.

* Bu alçakça planlanmış olan provokasyon dini değerlerimize, inancımıza, birliğimize, kardeşliğimize ve İzmir’e yapılmış bir saldırıdır. Bizler için kırmızı çizgimiz olan bu değerlere yapılacak saldırılar asla kabul edilemez ve gereken cevap önce bizim tarafımızdan verilir.

* Kurtuluş savaşımızda dinimize, namusumuza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza saldıranlara gerekli dersi veren İzmirliler adına, tüm Müslümanlar’a olduğu gibi İzmir’e ve İzmirliler’e de yapılmış saydığımız bu saldırıda tavır koymak boynumuzun borcudur.

* Camilerimizin, güzel dinimizin ve tüm kutsal değerlerimizin provokasyon malzemesi olarak kullanılmasına CHP olarak asla göz yummadık, bundan sonra da yummayacağız.

* İşte tüm bu sebeplerle, yapılan bu hain saldırının fail veya faillerinin bir an önce bulunması ve bu yaptıklarının yanlarına kar kalmaması için, CHP İzmir İl Başkanlığı olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

CHP İL BAŞKANI YÜCEL: TUZAĞA DÜŞÜLMESİN

İzmir’i, hatta Türkiye’yi karıştırmak isteyen karanlık odakların tehlikeli bir provokasyon içinde olduğunun görüldüğünü belirten Yücel, Çav Bella şarkısının Soyer’in seçim kampanyasında kullanılması ile ilgili açıklamalar hakkında ise şu cevabı verdi:

* Böylesine çirkin bir değerlendirme veya yakıştırma yapanları kınıyorum. Buna cevap vermek bile istemem.

* Ancak, Bu olayın büyükşehir belediye başkanımız sayın Tunç Soyer’in basında çıkan ‘Çav Bella şarkısı benimle özdeşleşti’ şeklindeki açıklamasından üç gün sonra yapılması ve çalınan şarkının Çav Bella olarak seçilmesi, çok net bir şekilde bu işin Tunç Soyer’i ve CHP’yi hedef göstermek için yapıldığının kanıtı.

* Provakasyon, kumpas ya da siyasi tezgah kurma yöntemleri geçmişte de uygulandı ve ülke zarar gördü. Benim tavsiyem, hangi partiden olursa olsun, hangi siyasi görüşten olursa olsun, kimsenin bu yöntemlere prim vermemesi ve tuzaklara düşmemesi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN KINAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter’dan yayımladığı mesaj ile saldırıyı kınadı. Kılıçdaroğlu, “İbadet yerleri kutsalımızdır. Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında başka herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz. İzmir’de yaşananların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz” ifadelerini paylaştı. SOZCU.COM.TR

YORUMLAR


    0 YORUM

CAMİLERDE ÇAV BELLA ŞARKICI ÇALINDI İZMİR'DE PROVOKATÖRLER İŞ BAŞINDA! TWİTTİRÇİ BANU ÖZDEMİR TUTUKLANDI | Olay Haber
bodrum escort