USD
EURO
ALTIN

ABD OLAYLAR ÖNLENEMİYOR!ALEVLER BEYAZ SARAYIN KAPISINDA TRUMP ORDUYA VUR EMRİ VERDİ

Alevler Beyaz Saray’ın kapısında! Trump orduya emri verdi ABD’de protesto alevi günlerdir sürüyor! 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Protestolar o ülkeye de sıçradı, ABD’de şiddetin dozu artıyor. George Floyd adlı siyahinin Minneapolis’te polis şiddeti sonucu ölmesiyle başlayan gerilim ABD Başkanı Trump’ın ikametgâhı Beyaz Saray’ın önüne kadar sıçradı. Ülkenin dört bir yanında kundaklama ve yağma […]

ABD OLAYLAR ÖNLENEMİYOR!ALEVLER BEYAZ SARAYIN KAPISINDA TRUMP ORDUYA VUR EMRİ VERDİ

Alevler Beyaz Saray’ın kapısında! Trump orduya emri verdi

ABD’de protesto alevi günlerdir sürüyor! 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Protestolar o ülkeye de sıçradı,

ABD Başkanı Donald Trump, siyahi George Floyd’un ölümü üzerine başlayan protestoları şiddete dönüştürmekle suçladığı ANTIFA grubunun terör örgütü olarak tanınacağını duyurdu.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ulusal Muhafız birliklerinin dün gece Minneapolis’teki gösterilerde “ANTIFA anarşistlerinin eylemlerini” hızlı şekilde kontrol altına aldığını belirterek, tebrik etti.

İNGİLTERE’YE DE SIÇRADI ABD’nin Minnesota eyaletinde polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülen siyahi George Floyd için İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişinin ABD Büyükelçiliği’ne yürüdüğü duyuruldu.

Aralarında eski NBA oyuncusu Stephen Jackson ve aktör Jamie Foxx’un da bulunduğu tanınmış isimler basın açıklaması yaptı. Konuşmalar sırasında siyahi aktivist Tamika Mallory’nin çıkışı ise büyük ses getirdi.

Mallory, sosyal medyada viral olan konuşmasında, “Gençler karşılık veriyorlar, öfkeliler. Yağmacılığı ve şiddeti sizden öğrendik. İnsanlarımızı öldüren tüm polisleri tutuklayın” diyerek yetkililere seslendi.

TRUMP’TAN ORDUYA ÇAĞRI

Yağmacılar, binayı savunmaya gelen polislerle çatıştı. Brooklyn’deki gösterilerde de New York Polis Merkezi kuşatıldı. ABD Başkanı Donald Trump olayları bastırmak için orduya teyakkuza geçme emri verdi.

ABD Başkanı Donald Trump olayları bastırmak için orduya teyakkuza geçme emri verdi. En son 1992 yılında, Los Angeles’ta 19 yaşındaki bir göstericinin ölümünün ardından Amerikan ordusu ülkedeki toplumsal bir olaya müdahale etmişti.

BEYAZ SARAY ALARMDA

Olaylar başkent Washington’a da sıçradı. Cuma gecesi göstericiler, Trump’ın yaşadığı Beyaz Saray çevresinde toplanarak dış duvarlara tırmanmaya çalıştı, bayrakları yaktı.

Trump’ı korumakla yükümlü gizli servis elemanları göstericileri kontrol etmeye çalıştı. Dün tweet atan Trump, “Gizli servis, dün gece Beyaz Saray’da harika bir iş çıkardı.

Kendimi daha güvende hissedemezdim. ‘Protestoculara’ istedikleri kadar bağırmaları için izin verdiler. Ancak kim ileri gider ve çizgiyi aşarsa, hemen sertçe yatıştırırlar.

(Göstericiler) kendilerine neyin çarptığını anlamazlar.” Trump, kendi destekçilerini de dün akşam için Beyaz Saray’ın önüne çağırdı.

GÖSTERİCİLER MAĞAZALARI YAĞMALADI

ABD’de George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölümünün ardından başlayan gösterilerde, yağma olayları da devam ediyor.

“Eğer Belediye Başkanı Ulusal Muhafızları ilk akşamdan kullansaydı bu sorunlar olmayacaktı.” ifadesini kullanan Trump, Demokratlar tarafından yönetilen diğer eyalet ve şehirlerin bu örneğe bakmalarını ve çok geç olmadan Ulusal Muhafızlardan destek almalarını önerdi.

ABD’nin ANTIFA’yı terör örgütü olarak tanıyacağını kaydedenTrump, ayrıca “sahte haber” olarak nitelediği ana akım medyayı da gösterilerde öfke ve anarşiyi köpürtmekle suçladı.

ANTIFA’NIN KÖKENİ NAZİ ALMANYASINA KADAR DAYANIYOR

Kamuya açık kaynaklarda, “Anti-faşizm” kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılan ve Almanya’da yükselen Nazizme karşı ortaya çıkan aşırı sol grup ANTIFA hareketinin kökeni Avrupa’da 1930’lara dayanıyor.

Amerika’da 1980’lerden sonra ortaya çıkan ANTIFA grubu, politik reform ve uzlaşıdan ziyade siyasi hedeflerine doğrudan eylemler yaparak ulaşma yolunu seçen aşırıcılar olarak biliniyor.

Faşizme ve ırkçılığa karşı, özellikle toplumsal olay ve protestolarda kendini gösteren bu gruplar, karşı tarafı yıldırma, fiziksel şiddet eylemleri ve mala zarar verme gibi protesto taktikleri kullanmasıyla öne çıkıyor.

ANTIFA üyelerinin, Suriye’deki terör yapılanması YPG/PKK unsurları ile iş birliği yaptığı ve onların kamplarında eğitim aldıkları şeklinde haberler geçmişte basına yansımıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM

ABD OLAYLAR ÖNLENEMİYOR!ALEVLER BEYAZ SARAYIN KAPISINDA TRUMP ORDUYA VUR EMRİ VERDİ | Olay Haber