USD
EURO
ALTIN

TEKİRDAĞ’A ,EDİRNE’YE,VAN’A GİRİŞLER 14-17 HAZİRAN’DA KISITLANDI!KARARDA COVİD-19 SALGININ DEVAM ETMESİ VE HDP EYLEMLERİ

Edirne,Van ve Tekirdağ Valiliği de duyurdu… Giriş ve çıkışlar kısıtlandı Edirne’nin ardından Tekirdağ ve Van Valilikleri de planlanan tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı. HDP’nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, corona virüsü tedbirleri kapsamında Tekirdağ ve Van’a giriş ve çıkışlar kısıtlanırken bir dizi de karar alındı. Tekirdağ’a girişler 14-17 Haziran’da sınırlandırıldı. Tekirdağ Valiliği, HDP’nin bazı illerde […]

TEKİRDAĞ’A ,EDİRNE’YE,VAN’A GİRİŞLER 14-17 HAZİRAN’DA KISITLANDI!KARARDA COVİD-19   SALGININ DEVAM ETMESİ VE HDP EYLEMLERİ

Edirne,Van ve Tekirdağ Valiliği de duyurdu… Giriş ve çıkışlar kısıtlandı

Edirne’nin ardından Tekirdağ ve Van Valilikleri de planlanan tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı. HDP’nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, corona virüsü tedbirleri kapsamında Tekirdağ ve Van’a giriş ve çıkışlar kısıtlanırken bir dizi de karar alındı.

Tekirdağ’a girişler 14-17 Haziran’da sınırlandırıldı.

Tekirdağ Valiliği, HDP’nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, bu durumun yeni tip koronavirüsle mücadelede (Kovid-19) zafiyet oluşturabileceği gerekçesiyle il geneline girişlerin 14-17 Haziran’da sınırlandırıldığını bildirdi.

İl İdare Kurulu, Vali Aziz Yıldırım başkanlığında toplandı. Toplantının ardından valilikten yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmaya devam ettiği belirtildi.

Fiziksel temas ve solunum gibi yollarla çok hızlı bulaşabilen salgının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliğin ve kişiler arası temasın azaltılarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanmasının hayati önem taşıdığı aktarılan açıklamada, “Aksi davranışlar virüsün yayılımını hızlandırarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimini arttıracak, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, TBMM’nin 4 Haziran oturumunda, eski CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu, eski HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve eski HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in hüküm giydiklerine dair kesinleşen mahkeme kararlarına istinaden Anayasa’nın 84. maddesine göre milletvekilliklerinin düşürülmesi ve neticesinde tutuklanarak cezaevine gönderilmelerini protesto için bazı illerde toplanma çağrıları yapıldığı hatırlatıldı.

Bu tür eylemlerin Tekirdağ’da düzenlenmesi durumunda karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcılar ile diğer vatandaşlar arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ile güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, koronavirüsle mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde kişiler arası teması arttıracağının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu ve benzeri istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, Kovid-19 salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması amacıyla, 14 Haziran saat 08.00’den, 17 Haziran saat 08.00’e kadar 3 gün süreyle, Tekirdağ’da ve bazı illerde toplanma çağrılarıyla ilgili il dışından ilimize gelmek isteyen kişilere müsaade edilmeyerek, ile girişlerin sınırlandırılmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada, Tekirdağ’da ve bazı illerde toplanma çağrılarıyla ilgili il sınırları içerisinde düzenlenebilecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto ve oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş poster asma gibi etkinliklerin yasaklanmasına, alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında cezai işlem yapılmasına karar verildiği bildirildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in vekilliklerin, TBMM’nin 4 Haziran oturumunda düşürülmesi üzerine HDP protesto için Edirne ve Hakkari’den başlayarak Ankara’da sona erecek ‘Demokrasi Yürüyüşü’ kararı almıştı. 15 Haziran’da başlaması planlanan yürüyüş kararının ardından Tekirdağ ve Van’da da bir dizi önlem alındı.

TEKİRDAĞ’DA 3 GÜN YASAK

Tekirdağ Valiliği, HDP’nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, bu durumun yeni tip corona virüsüyle mücadelede zafiyet oluşturabileceği gerekçesiyle il geneline girişlerin 14-17 Haziran’da sınırlandırıldığını bildirdi.

Valilik karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği ve kamu düzeni ile güvenliğinin tehlikeye düşebileceği uyarısında bulundu. Açıklamada corona virüsüyle mücadelenin zafiyete uğrayabileceği vurgulandı.

“MÜSAADE EDİLMEYECEK”

Valilik düzenlenebilecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto ve oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş poster asma gibi etkinliklerin yasaklanmasına karar verildiğini duyurdu.

Karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında cezai işlem yapılacağı bildirildi.

Açıklamada “Eylemlere katılmak üzere ilimizden hareket edecek veya ilimizden geçecek ya da ilimize gelmek isteyen gruplara ilimiz giriş ve çıkışlarında müsaade edilmeyecektir” denildi.

VAN’DA GİRİŞ – ÇIKIŞA SINIRLAMA

Van Valiliği resmi internet sitesinde yayımladığı basın duyurusunda HDP’nin bazı illerde toplanma çağrılarına atıf yapmadan bazı kararlar aldı.

Valiliğin corona virüsü tedbirleri kapsamında 11 Haziran 2020 tarihinde aldığı kararlar şöyle:

* Araç, yaya gibi toplu olarak bulunulması/dolaşılması kısıtlanmıştır.

ANONS VE DUYURU…

* Karşılama ve uğurlama adı altında yapılabilecek her türlü etkinlik veya toplu hareketler kısıtlanmıştır.

* Vatandaşlarımızın bir araya gelebileceği her türlü toplu faaliyet, hareket, gösteri, organizasyon gibi etkinlikler kısıtlanmıştır.

* Yapılacak tüm açık hava toplantıları kısıtlanmıştır.

* Yüksek sesle anons, (Görevli kamu kurumları hariç olmak üzere) duyuru gibi ses sistemlerinin kullanımı yasaklanmıştır.

EDİRNE DÜN AÇIKLADI

Edirne Valiliği kentte corona virüsüyle mücadeleyi zaafiyete uğratabilecek şekilde kişilerin temasının artması ihtimaline karşı toplantı ve gösteri yürüyüşlerini dün 3 gün süreyle yasaklamış ve giriş çıkışları kısıtlamıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM

TEKİRDAĞ'A ,EDİRNE'YE,VAN'A GİRİŞLER 14-17 HAZİRAN'DA KISITLANDI!KARARDA COVİD-19 SALGININ DEVAM ETMESİ VE HDP EYLEMLERİ | Olay Haber
bodrum escort