USD
EURO
ALTIN

GÜZEL BİR HİZMET! TÜRKİYE’NİN 5.YEREL TOHUM MERKEZİ BODRUM’DA AÇILDI

Türkiye’ nin 5. Yerel Tohum Merkezi Mumcular ‘da açıldı Bodrum’un Mumcular Bahçeyaka Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi törenle hizmete açıldı. Bodrum’un Bahçeyaka Mahallesi’nde merkezin açılışı için düzenlenen törene  Bodrum Belediye Başkanı CHP’li  Ahmet Aras, CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP […]

GÜZEL BİR HİZMET! TÜRKİYE’NİN 5.YEREL TOHUM MERKEZİ BODRUM’DA AÇILDI

Türkiye’ nin 5. Yerel Tohum Merkezi Mumcular ‘da açıldı
Bodrum’un Mumcular Bahçeyaka Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi törenle hizmete açıldı.
Bodrum’un Bahçeyaka Mahallesi’nde merkezin açılışı için düzenlenen törene  Bodrum Belediye Başkanı CHP’li  Ahmet Aras, CHP PM Üyesi ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Girgin Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri,  Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, bölge mahalle muhtarları, Karaovalı çiftçiler ile vatandaşlar katıldı.

GELECEK NESİLLERE ÜRETKEN BİR KÜLTÜR BIRAKMAK İSTİYORUZ

Bodrum’un geleceğini, geçmişinden kopmadan şekillendirmek ve gelecek nesillere üretken bir kültür bırakmak için çalışmaların sağlam adımlarla devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Ahmet Aras “Geçmişi tarıma dayalı olan Bodrum’da, uzun zamandır konuşulmayan ne varsa konuşmaya çalışıyoruz. Bodrum’un kendini doğru ifade etmesi gerektiğini tarihsel kültürel değerlerine sahip çıkması gerektiğini söylüyoruz. Bodrum’un imar kirliliği, deniz kirliliği, altyapı sorunları sel baskınları, gürültü kirliliği ya da deniz, kum ve güneş ile anılmasını istemiyoruz. Bodrum,çok daha kadim kültürlere sahip ve çok daha değerli hazineleri elinde barındıran bir yerdir ve bizler artık bunları hep daha yüksek perdeden dile getireceğiz” diye konuştu.

GENÇ KUŞAKLAR TARIMI UNUTTU

Araz sözlerin “Bizim büyüklerimizden sonraki kuşaklar tarımı unuttu, biz bilmiyoruz. Kaybolmakta olan, bizden bir önceki kuşağın o son bilgilerini, tohumlarını depolamamız ve büyük bir bellek yaratmamız lazım ki bunu geleceğe taşıyabilelim. Bugün burada yapılan, küresel şirketlerin bizlere dayattığı o hibritli tohumları, belki de bizleri hasta eden ve bizi ona mahkum eden hatta gübresine ilacına kadar o tohumun her şeyine kadar yapıp satan kapitalist düşüncenin önüne geçmekteki ilk adımdır. Bizden önceki nesillerin binlerce yıldır biriktirdiği, gözü gibi saklayıp kiler köşelerinde sakladığı tohumları alacağız ve bu tohum merkezimizde Karaovamızın bağrında saklayarak gelecek nesillere aktaracağız. Tüm dünya şu gerçeği biliyor ve kabul ediyor gıdayı kontrol ederseniz insanı kontrol edersiniz. Bizde diyoruz ki, eğer üretimden vazgeçerseniz geleceğinizi kaybedersiniz.” Diyerek tamamladı.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise “Eğer ülkenin tarım Bakanı, Belediye Başkanımızın yaptığı konuşmanın onda birini yapsaydı yada hayata geçirseydi biz buradaki odacıklarda, küçük alanlarda tohumu koruyor ve kolluyor olmazdık” dedi.

YEREL TOHUM ULUSAL GÜÇ DEMEKTİR

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Yerel tohum demek ulusal güç demektir. Burada tarım ile turizmi buluşturan, yerel tohumlarımıza sahip çıkan, üreticiyi, çiftçiyi destekleyen Başkanımız Ahmet Aras’a ve ekibine teşekkür ediyor ve kendilerini buradan alkışlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tohum yetiştirme alanına aday tohumların dikimi gerçekleştirildi. Ata ve aday tohumların saklandığı merkezin açılışını gerçekleştiren katılımcılar daha sonra tohumların saklandığı alanı gezdi.

Tören sonunda, TARKO Yönetim Kurulu Üyeleri, Yarımada’daki çiftçilerden topladıkları yaklaşık 60 yıllık tohumları Başkan Aras’a teslim etti.

BODRUM BELEDİYESİ TARIM AR-GE VE YEREL TOHUM MERKEZİ

Aralarında, 7 bin yıllık ata tohumlarının da olduğu çok sayıda yerel tohumu uygun koşullarda saklamak, üretmek ve çoğaltmak amacıyla kurulan merkezde 133 metrekarelik bir Tohum Saklama Alanı ile tohum çimlendirme ve laboratuvar gibi fiziki yapılanmalar yer alıyor. Merkezin tarla bölümünde ise Bodrum’un çeşitli yerel tohumlarından fide üretimi yapılacak, çoğaltılan tohumların bir bölümü uygun koşullarda koruma altına alınacak.

YORUMLAR


    0 YORUM

GÜZEL BİR HİZMET! TÜRKİYE'NİN 5.YEREL TOHUM MERKEZİ BODRUM'DA AÇILDI | Olay Haber