USD
EURO
ALTIN

HALİKARNAS BALIKCISININ TORUNU :DEDEM İYİKİ BODRUM’A SÜRGÜNE GÖNDERİLMİŞ

Muğla’nın Bodrum ilçesine sürgüne gönderilen ve 1973 yılında yaşamını yitiren dünyaca ünlü edebiyatçı ve doğa tutkunu Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 47. Yılında bugün müzesi ve mezarı başında düzenlenen tören ile anıldı.  Balıkçı’nın torunu Sibel Kabaağaçlı “Bugün mezarı başında görüyorum ki Bodrumlular dedeme ne kadar büyük önem ve değer veriyor. O’nun yarım asır önce […]

HALİKARNAS BALIKCISININ TORUNU :DEDEM İYİKİ BODRUM’A SÜRGÜNE GÖNDERİLMİŞ

Muğla’nın Bodrum ilçesine sürgüne gönderilen ve 1973 yılında yaşamını yitiren dünyaca ünlü edebiyatçı ve doğa tutkunu Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 47. Yılında bugün müzesi ve mezarı başında düzenlenen tören ile anıldı.

 Balıkçı’nın torunu Sibel Kabaağaçlı “Bugün mezarı başında görüyorum ki Bodrumlular dedeme ne kadar büyük önem ve değer veriyor. O’nun yarım asır önce bıraktığı düşüncelerini, yaşamının izlerini ilçenin her yerinde görüyorum. Dedemi iyi ki o yıllarda Bodrum’a sürgüne göndermişler” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesine 1925 yılında sürgüne gönderildikten sonra, 1973 yılında İzmir’de yaşamını yitiren Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 47. Yılında bugün Gümbet Mahallesi’nde müzesi ve mezarının bulunduğu Gönültepe’de düzenlenen tören ile anıldı.

 

BALIKÇI’NIN MEZARINI BEGONVİLLERLE DONATTILAR

Törene Balıkçı’nın İzmir’de yaşayan torunu olan Sibel Kabaağaçlı Halikarnas Balıkçısı Koruma ve Yaşatma Platformu Yöneticisi Hatice Yücel, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve vatandaşlar katıldı. Törene ellerinde begonvil çiçekleri ile gelenler çiçekleri Balıkçı’nın mezarına bıraktılar.

DEDESİNİN MEZARI BAŞINA BEGONVİL DİKTİ

Dedesinin mezarı başına begonvil çiçeği diken Sibel Kabağaçlı anterhaber.com’a  yaptığı açıklamada “Bugün burada dedeme verilen önemi, saygıyı değeri bir kez daha görünce dedemi iyi ki Bodrum’ a sürgüne göndermişler, diye düşündüm. Halikarnas Balıkçısı dedem öldüğünde ben 9 yaşındaydım. Yokluk yıllarında Bodrum’a sürülen yazdığı kitaplarla, dünyanın farklı ülkelerinden getirdiği bitki türleri ile hem ilçenin gelişmesine hemde korunmasına katkıda bulunan Balıkçı’nın izlerinin hala yaşadığını görmek ve bunun Bodrumlular tarafından gelecek nesillere aktarıldığını görmek beni gururlandırdı. Balıkçı’ya sahip çıkan tüm Bodrumlulara aile olarak teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

BELEDİYE OLARAK HALİKARNAS BALIKÇISI’NIN EVİNİ SATIN ALACAKTIK BAŞKASI SATIN ALDI

Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras ise yaptığı konuşmada “Halikarnas Balıkçısı’nın bize bıraktığı mirası, doğayı, denizi, çevremizi korumaya devam edeceğiz. Balıkçı’nın yaşadığı evi belediye olarak satın almak için harekete geçmiştik, ancak bizden önce duyan ve içinde olan kiracı evi satın almış, çok üzüldük. Balıkçı’nın eserlerini ve mirasını yaşatmayı sürdüreceğiz. Bodrum’u koruyan dünyanın dört bir yanından getirdiği bitkilerle donatıp çevre bilincini geliştiren Balıkçı yazdığı kitaplar ilede ilçemizin turizmde önemli bir noktaya gelmesinde büyük katkıda bulunmuştur. Balıkçı’yı daha iyi anlatmak bizim en önemli görevimiz. Bu nedenle Balıkçı’nın kitaplarını Rusça’ya çevrilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Balıkçı birçok arkeolojik çalışmalarında önünü açmıştır.Halikarnas Balıkçısı ilçemizin, binlerce yıldır yaşayan bir kent olduğunu anlatmıştır.O’ nu saygı ile anıyoruz” dedi.

SÜRGÜNLÜĞÜ MAVİYE, SÜRGÜNLÜĞÜ YEŞİLE DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜ BİZE BÖYLE BİR MİRAS BIRAKTI

Halikarnas Balıkçısı Koruma ve Yaşatma Platformu Yöneticisi emekli öğretmen Hatice Yücel ise “Girit’te doğmuş, İzmir’de ölmüş ama Bodrum’u sevmiş Bodrumluyu sevmiş,doğayı, denizi , balıkçıyı insanları sevmiş ve bize bir yaşama sevinci bırakmış Balıkçı.O’ndan bize kalan tek şey kalmayan yaşama sevincimizin, ölümünün 47. Yılında bizlere bulaşmış olması. Çünkü O sürgünlüğü maviye sürgünlüğü yeşile dönüştüren, sürgünlüğü insana sevgiye dönüştüren bir insan o nedenle O’nu sevgi ve saygıyla anıyoruz.Bir Bodrumlu ve öğretmen olarak  o günün koşullarında Bodrum’ un doğasını yeşilini ve denizini koruyarak günümüze kadar gelmesini sağlayan ve 36 kitabı bulunan dünyaca ünlü bir yazarın edebiyatçının kültüründen ve felsefesinden uzaklaştıkça kaybeden çocuklarımız kaybeden Bodrum olacak. Bu nedenle Halikarnas Balakçısı’nı ne kadar iyi anlatırsak Bodrum’u o kadar korumuş oluruz” diye konuştu.

ORJİNAL EL YAZMALARI MÜZEDE SERGİLENİYOR

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu, şair, yazar, eğitimci ve rehber Prof. Dr. Şadan Gökovalı, yıllardır özenle sakladığı ve  Ağustos ayının başlarında Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladığı orijinal el yazmalarının yer aldığı serginin açılışı yapıldı.  Manüskriler, Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu bölümünde daimi olarak sergilenecek. Sergide Halikarnas Balıkçısı’na ait notlar ve müsveddelerden, Gökovalı’nın 2 kopya halinde daktilo ettiği Balıkçı kitaplarının orijinallerinden, gazete kupürleri ve  “Cezayir Korsanları” çizgi roman serisinin Büyük Gazete sayfalarından oluşuyor.

HALİKARNAS BALIKÇISI CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI KİMDİR?

Cevat Şakir Kabaağaçlı 1890 yılında Girit’de doğdu. Robert kolejini bitirdi. Oxford Üniversitesi’ nde “Yakın Çağlar Tarihi” eğitimi gördü. İstanbul’ a dönünce çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazdı, kapak resimleri ve karikatürler çizdi. 1925 yılında bir yazısı nedeniyle kalebentlikle Bodrum’ a sürüldü. Cezasının son yarısını İstanbul’ da geçirdikten sonra yeniden döndüğü Bodrum’da 25 yıl yaşadı. Bodrum’ un ve Anadolu uygarlığının tanıtılmasına, yörenin ağaçlandırılmasına olağanüstü katkıda bulundu. Halikarnas Balıkçısı takma adıyla  önce gazete ve dergilerde yazı, hikaye ve romanlarıyla uluslar arası üne kavuştu. Aganta Burina Burinata, Ötelerin Çocukları, Turgutreis, Anadolu Efsaneleri, deniz Gurbetçileri ve Mavi Sürgün ve 20’den fazla eseri 6 yabancı dilde yayınlandı. 1947 yılında İzmir’ e yerleşen Halikarnas Balıkçısı 13 Ekim 1973 yılında bu kentte öldü. Vasiyeti üzerine çok sevdiği Bodrum’da gömüldü.anterhaber.com

YORUMLAR


    0 YORUM

HALİKARNAS BALIKCISININ TORUNU :DEDEM İYİKİ BODRUM'A SÜRGÜNE GÖNDERİLMİŞ | Olay Haber