USD
EURO
ALTIN

GÖKAVA’NIN KORUMA STATÜSÜ DÜŞÜRÜLDÜ ARTIK PARSEL PARSEL İMARA AÇILACAK!

Gökova’nın koruma statüsü düşürüldü, çevreciler sert tepki gösterdi Muğla’daki Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi, doğal sit alanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden değerlendirilerek neredeyse tamamının koruma statüsü düşürülmesine Muğlalı çevreciler sert tepki gösterdi. MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) Sözcüsü Serdar Denktaş yaptığı açıklamada “Doğal Sit Alanlarının yeniden değerlendirmesinin dayandırıldığı Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu dört […]

GÖKAVA’NIN KORUMA STATÜSÜ DÜŞÜRÜLDÜ ARTIK PARSEL PARSEL İMARA AÇILACAK!

Gökova’nın koruma statüsü düşürüldü, çevreciler sert tepki gösterdi
Muğla’daki Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi, doğal sit alanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden değerlendirilerek neredeyse tamamının koruma statüsü düşürülmesine Muğlalı çevreciler sert tepki gösterdi.

MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) Sözcüsü Serdar Denktaş yaptığı açıklamada “Doğal Sit Alanlarının yeniden değerlendirmesinin dayandırıldığı Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu dört yıl boyunca bir devlet sırrı gibi kamuoyundan gizlendi. Nihayet ortaya çıkan bu raporun hem ulusal, hem uluslararası mevzuat, hem de bilimsel etik açısından bir skandal olduğu orta çıktı. Türkiye’nin tüm doğa koruma alanları rant ve betonlaşma baskısı altına sokuldu” diye konuştu.

Muğla’daki Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi, doğal sit alanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden değerlendirilerek neredeyse tamamının koruma statüsü düşürülmesine Muğlalı çevreciler sert tepki gösterdi. Muğla Çevre Platformu sözcüsü Serdar Denktaş, raporun hazırlanış sürecinde işlenen hukuksuzlukların Sayıştay’ın yeni yayınladığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Denetim Raporunda da net bir şekilde ortaya konulduğunu belirterek açıklama yaptı.

TÜRKİYE’NİN DOĞA KORUMA ALANLARI RANT VE BETONLAŞMA BASKISI ALTINDA

Denktaş “Doğal Sit Alanlarının yeniden değerlendirmesinin dayandırıldığı Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu dört yıl boyunca bir devlet sırrı gibi kamuoyundan gizlendi. Nihayet ortaya çıkan bu raporun hem ulusal, hem uluslararası mevzuat, hem de bilimsel etik açısından bir skandal olduğu orta çıktı. Türkiye’nin tüm doğa koruma alanları rant ve betonlaşma baskısı altına sokulduBöylesine vahim işleyen bir süreç sonunda yalnıza Gökova değil, Türkiye’nin tüm doğa koruma alanları rant ve betonlaşma baskısı altına sokuldu” diye konuştu.

DEĞİŞİKLİĞİN İLK SONUCUNU OKLUK KOYUNDA GÖRDÜK

Denktaş açıklamasının devamında ise “Değişikliklerin ilk sonucunu Okluk Koyunda yapılan Cumhurbaşkanlığı Konutu inşaatı ile vahim bir şekilde gördük. Barselona Sözleşmesi ile koruma altında olan bölge koruma dışına çıkarılarak on binlerce ağaç katledildi, kara ve deniz ekosistemleri,  endemik flora ve fauna bir daha geri gelmeyecek şekilde tahrip edildi. Köylülerin toprakları kamulaştırıldı. Görüyoruz ki ÖÇK Bölgesi Gökova’ya ikinci darbe Gökova Sulak Alanı üzerinden planlanıyor. Süzer Holding’in web sitesinde yayınlanan bir proje tanıtım videosunda, Gökova kıyıları üzerinde altı noktada proje hazırlığında oldukları, bu hazırlıkları da Bakanlık ile kol kola yürüttükleri anlaşılıyor. Tanıtım videosunda kitesurf sporunun yapıldığı Akçapınar sahiline yakın bir bölgede büyük miktarda arazi satın alarak burada turizm amaçlı tesisler inşaa edeceklerini açıkça ilan ediyorlar. İlan etmekle de kalmayıp 15 tane bungalov tırlarla taşınarak bu araziye kelimenin tam anlamı ile ”gece konduruldu”.  Hiçbir imar izni olmadan, Özel Çevre Koruma hükümlerini, Kıyı Kanunu hiçe sayarak kaçak bir yapılaşma başlattılar” ifadelerini kullandı.

DOĞANIN TALAN EDİLMESİNE DAHA FAZLA İZİN VERMEYİN

Gökova’nın bir dünya mirası olarak titizlikle korunması gereken çok özel bir coğrafya parçası olduğuna inanan Gökova ahalisinin, sivil toplum örgütleri olarak bu doğa talanına sessiz kalmayacağını belirten Denktaş “Sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve durdurmak için her türlü meşru ve yasal mücadeleyi vereceğimizi ilan ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını kamu vicdanını yaralayan Muğla Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporuna verdiğini onayı iptal etmeye, aynı Bakanlığı, Muğla Valiliğini, Ula Kaymakamlığını, Muğla Büyükşehir Belediyesini, Ula Belediyesini yetkilerini kullanarak bu yasadışı uygulamaları durdurmaya davet ediyoruz. Doğanın talan edilmesine daha fazla izin vermeyin, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin korunması için gerekli önlemleri alın. Ve Süzer Holding’e sesleniyoruz:  kurdun kuşun yaşam alanlarını sizin rant kapısı yapmanıza izin vermeyeceğiz, Gökova’dan elinizi çekin !!” sözleri ile konuşmasını bitirdi.anterhaber.com

YORUMLAR


    0 YORUM

GÖKAVA'NIN KORUMA STATÜSÜ DÜŞÜRÜLDÜ ARTIK PARSEL PARSEL İMARA AÇILACAK! | Olay Haber
bodrum escort