maltcasino
Araç kiralama evden eve nakliyat 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE FEMİNST İSYAN :BURADAYIZ !SUSMUYORUZ! KORKMUYORUZ! | Olay Haber
USD
EURO
ALTIN

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE FEMİNST İSYAN :BURADAYIZ !SUSMUYORUZ! KORKMUYORUZ!

Bodrum’da çok renkli feminist gece yürüyüşü Muğla’nın Bodrum ilçesinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günrü nedeniyle düzenlenene Feminist Gece Yürüyüşü’ne yaklaşık 200 kadın katıldı. Ellerinde davullar, ziller, tefler ve renkli kıyafetlerle yürüyüşe katılan kadınlar sık sık “isyan “ sloganları attı, erkek şiddetine tepki gösterdi. Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bodrum Kadın Dayanışma Derneği tarafından Feminist İsyan Heryerde […]

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE  FEMİNST İSYAN :BURADAYIZ !SUSMUYORUZ! KORKMUYORUZ!

Bodrum’da çok renkli feminist gece yürüyüşü
Muğla’nın Bodrum ilçesinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günrü nedeniyle düzenlenene Feminist Gece Yürüyüşü’ne yaklaşık 200 kadın katıldı. Ellerinde davullar, ziller, tefler ve renkli kıyafetlerle yürüyüşe katılan kadınlar sık sık “isyan “ sloganları attı, erkek şiddetine tepki gösterdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bodrum Kadın Dayanışma Derneği tarafından Feminist İsyan Heryerde adı altında gece yürüyüşü düzenlendi. Bodrum Limanı’ndaki Tepecik Camii önünde dün gece ellerinde davullar, tefler, ziller ve düdüklerle toplanan kadınlar renkli kıyafetleri ile dikkat çekti.

BODRUM SOKAKLARINI İNLETTİLER

Saat 19.00’de başlayan ve yaklaşık bir saat süren yürüyüş sırasında kadınlar sık sık “Barikatı Yıkarım Bulaşığa Karışmam”,  “Susmuyoruz Korkmuyoruz İtaat Etmiyoruz”, “Erkekler Eve Çocuk Bakmaya”, “Gülistan Doku Nerede” “Feminist İsyan” sloganları attı. Ellerinde dövizlerle erkeklerin kadına yönelik şiddetine tepki gösteren kadınlardan bazılarının LGBT bayrakları ve renklerini taşıyan giysilerle eyleme katıldıkları görüldü. Kadınların attıkları sloganları sık sık davullar ve düdüklerle destekledi. Kadınların Feminist İsyan Heryerde ve Belediye Sığınağı AÇ, yazılı pankartlar açtığı yürüyüşte eylemciler “Çıplak Arama Var tanığız”, “Nadira Kadirova’ya Ne  oldu?”, “Feminist Devrim”,  “4. Cemre Feminizme Düştü”, “Çorabın Teki Bıraktığın Yerderir”, “Kadınlar İçin Adalet” yazılı dövizler dikkat çekti. Kadın eylemcilere erkeklerde yürüyüşe katılarak destek verdi.

ERKEKLERİN ÖLDÜRDÜĞÜ KADINLAR ANILDI

Bodrum Belediye Meydanı’nda sona eren yürüyüş sırasında Bodrumluların kadınlara kornalarla destek verdiği görüldü. Belediye Meydanı’nda sazlı sözlü şarkılar söyleyip dans eden kadınlar eylemin sonunda erkek şiddetine maruz kalarak öldürülen kadınların isimlerini okuyup her kadının isminin ardından topluca “Burada”  diyerek eylemi sonlandırdı.

FEMİNİST İSYAN HERYERDE

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan yaptığı açıklamada “Bugün alanlara “Feminist isyan heryerde” pankartı ile çıktık. Türkiye’de kadınların ulusal ve uluslararası kazanımlarına yönelik tahammülsüzlük ve bu tahammülsüzlüğün geldiği politik düzlem, 8 Mart’ın feminist isyan her yerde sözleri ile alanlara taşınmasını zorunlu kıldı. Her gün erkekler tarafından sistematik şiddete maruz kalmamızın, her gün öldürülmemizin, yoksullaşmamızın, işsizlikle karşı karşıya kalmamızın, eğitimsiz bir hayata mahkum edilmemizin nedeni pandemi yada covid-19 değil, iktidar ve onun  uygulamaya koyduğu politikalardır. Bu nedenle artık kadınların itirazı ve itirazın geldiği isyan bugün artık hayatın her bir karesinde yer almaktadır. Evde, işte, kampüste, medyada, sokaklarda, kürsüde, mecliste her yerde feminist isyandayız” diye konuştu.

8 Mart Dünya Kadınlar günü için Bodrum EĞİTİM SEN, BES, TARIM ORKAM SEN, HABER SEN, HDK, CHP, SOL PARTİ, EMEP, HDP TİP üyesi kadınlar Belediye Meydanı’nda bir araya gelerek ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması sırasında “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “Çıplak Arama Suçtur”, “Emek Sömürüsüne Son”, “Kadınlar İçin Adalet”, “Yaşasın Kadın Mücadelemiz” yazılı dövizler dikkat çekti.

Yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi

“Pandeminin ülkemizi ve dünyamızı kasıp kavurduğu, kadın cinayetlerinin hız kesmediği, belediyelerden üniversitelere, derneklerden Stk’lara kayyumların atandığı pandemiyi bahane eden işten çıkarmaların, kod 29’ların,açlık ve yoksulluğun en çok kadınları etkilediği zamanlardan geçiyoruz. Tüm bu olumsuzluklara  rağmen,

Buradayız!

Susmuyoruz!

Korkmuyoruz!

Evde, işte, sokakta yaşadığımız şiddetin hız kesmediği her gün, en az bir kız kardeşimizin katledildiği haberiyle uyandık… Şiddete uğrayan kadınlar için kılını bile kıpırdatmayan iktidar, kadınlara hukuki koruma sağlayan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kadına Yönelik şiddetin Önlenmesi yasasını hedefine koydu. Geçmişte, kadın mücadelesiyle durdurduğumuz ” tecavüzcüyü affetmeyi amaçlayan” yasa, her fırsatta dillendirilir oldu. Ama bu politikalar bizi susturamadı! İşyerinde, sokakta, mahallede partide, sendikada, yan yana geldiğimiz her yerde, bedenimiz üzerinden politika üretenlere dur! demeye devam edeceğiz.

Biz kadınlar biliyoruz ki, eşitlik ve özgürlük talebimiz, devletin erkek egemen hukukuna sığmayacak evde, işyerinde, sokakta cinsiyetçiliği ve tacizcileri ifşa etmeye devam edeceğiz! Çıplak arama, insan hakları ihlalidir, cinsel şiddettir. Kadınlar kendilerini ne zaman hazır hissederlerse o zaman konuşurlar, bu Özlem Zengin ya da bir başkasının tahakkümünde değildir. Musa Orhan’a bulunamayan kelepçe, Boğaziçi eylemlerine destek veren kadınların ayağında. Ev hapsi cezası alan ve tutuklu olan arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu haykırmaya devam edeceğiz.

Dinselleştirme politikaları ile bizi toplumsallıktan koparmak, yaşamımız üzerinde denetim  kurmak isteyen zihniyeti kabul etmiyoruz. 19. yüzyıldan bu yana mücadele ile kazanılmış medeni kanunun bile gerisine düşen erkek zihniyetinizin karşında biz varız. Barışı, laikliği kazanmak için,emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz bizimdir demek için, doğamıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için, gökkuşağı gibi tüm renklerimizle bir arada olmak, haklarımıza ve yaşamlarımıza sahip çıkmak için bir aradayız.  Buradayız.

Kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi sunulan esnek-güvencesiz ve kayıt dışı çalıştırmaya son verilmelidir. Kadın istihdamının önündeki engellerden olan bakım hizmetleri, kadının üstünden alacak özel politikalar uygulanmalıdır. Her mahalle ve işyerine ücretsiz kreş, yaşlı ve hasta bakım merkezleri kurulmalıdır.  Kadınlar regl döneminde en az iki gün ücretli izinli sayılmalıdır. Kadını eğitimden, istihdamdan, yaşamdan koparan, çocuk yaşta evliliklerin hızla artmasına yol açan 4+4+4 eğitim sistemi hemen iptal edilmelidir.8 Mart kadınlar için ücretli izin günü sayılmalıdır.Hayatlarımıza sahip çıkmak için, savaş ve işgal politikalarına geçit vermemek için, evde, işte, okulda, tarlada, fabrikada, atölyede, emeğimiz ve haklarımızı haykırmak için buradayız. Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var. Yaşasın 8 Mart. Yaşasın kadın dayanışması.”

Basın açıklamasının ardından meydanda toplanan kadınlar “Kadınlar Vardır” şarkısını söyleyerek dans ettiler.MELİS ANTER-ANTERHABEBER.COM

YORUMLAR


    0 YORUM

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE FEMİNST İSYAN :BURADAYIZ !SUSMUYORUZ! KORKMUYORUZ! | Olay Haber