USD
EURO
ALTIN

ERMAN ARAS ” BODRUMLULAR MANDALİNE SAHİP ÇIKARSA RANTA TESLİM OLMAZ” 21 Kasım 2018

BODRUM MANDALİNİ DİRENİYOR
Mandalin200-300 yıl önce Çin’de üretilmiş.Oradan Afrika’ya ve Ege adlarına ulaşmış mandalina.Bodrum’a ise Yunanistan adası Kalimyos üzerinden girmiş.mandalina fideleri bir rum çiftçi Bodrumlu çiftçilere borçu karşılığı vermiş.Bodrum’da mandalincilik kısa sürede gelişmiş mandalina paketleme fabrikası kurularak Doğu bloğu ülkelerine ihracaata başlamış.Ancak Yugoslavya savaşı patlak verince tırlarla sevkiyat durmuş.Pazar kapanmış.
Yugoslavya savaşından sonra mandalina para etmeyince halk Turizme kaymış.

Erman Aras:Babam Ömer Aras,Kalimlostan aldığığı 4 bin mandalina fidesini dikti.şimdi 2500 mandalina ağacı yaşıyor.2 yıl önce vefat eden Babama söz verdik buraları ranta açmayacağız diye.

Ranta açmazsak ne yaparız diye araştırdık.Eşim Filiz’e en iyi yapacağımız şey reçel dedim.Mandalina reçeli,margarit,pergamut reçelleri ile başladık.Şekersiz mandalina reçellerinden sonra şekersiz mandalina lokumu yaptık.Mandalina lokumunun dışını yine şekersi zmandalina unuyla kapladık.Çok özel oldu.
Artık mandalinleri atıştırmalık ürün haline getirdik.Kurutarak cips olmak üzere çeşitlendirdik.
Mandalina cipsi,unu,sosuna kadar ürün yaptık.Sosu salatalara ve içeceklerin içine koyuyoruz.
Şekersiz mandalina gazozu,şekersiz mandalina limonatası taptık.Annemizin adı ‘’Yadigar’onun adıyla’’Bodrum Yadigarı’’olarak piyasaya sürdük.
Aslında Bodrum mandalinası çok önemli bir ürün.Mandalina dondurması ve sorbesi yapıyoruz.Bodrum mandalinası bir çok üründe kullanılabilir.

ERMAN ARAS '' BODRUMLULAR MANDALİNE SAHİP ÇIKARSA RANTA TESLİM OLMAZ'' | Olay Haber
bodrum escort